Gelir dağılımının teorik ve politik açıdan incelenmesi ve 1990 sonrası Türkiye örneği
Analysing income distribution theoretically and politically and example of Turkey after 1990
- Tez No: 261915
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Milli hasılanın bireyler ve üretim faktörleri arasında paylaşım biçimi olarak ifade edilen gelir dağılımı ekonomik olduğu kadar sosyal ve siyasal açıdan da son derece önemli bir olgudur. Bu çalışma iktisat politikasının beş temel amacından biri olan adil gelir dağılımı konusuna dikkat çekmek ve Türkiye'de gelir dağılımı göstergelerinin nasıl bir görünüm arz ettiğini sunmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu perspektifle çalışmamızda gelir dağılımı teorileri ve politikaları incelenerek ülkemizde yapılmış olan gelir dağılımı araştırmalarına yer verilmiştir.Çalışmanın sonucunda Türkiye'de gelir dağılımının eşitsiz olduğu ve gelir eşitsizliğinin ücretli, maaşlı, küçük üretici ve emekliler aleyhine bozulduğu görülmüştür. Sektörel gelir dağılımında tarım kesimi aleyhine bir gelir eşitsizliği gözlenirken bölgesel gelir dağılımında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kişi başına gelirin Türkiye ortalamasının oldukça altında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Income distribution describing as sharing pattern between individuals and production factors is a very important fact as much as the social and political aspects are. This study is prepared to submit how the income distribution indications have a prospect and to point out fair income distribution. In this perspective, income distribution theories and politics are analysed and income distribution researches take place in this study.At the end of the study, it has been seen that, income distribution is inequal in Turkey, and income inequality becomes unbalanced against wageearners, salaryearners, small producers and pensioners. Inequal income distribution against agricultural sector is observed and it is determined that per capital income in Eastern and South Eastern parts of Anatolia is under Turkey?s average value.