İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda gözlemlenen mevsimsel anomaliler
The seasonal anomalies of Istanbul Stock Exchange Market
- Tez No: 261914
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLUK KAĞAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, İşletme, Econometrics, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma 3 Ocak 1994 günü ile 31 Aralık 2007 tarihleri arasında İMKB-100 endeksinin seanslık ve günlük kapanış değerleri incelenerek oluşturulmuştur. Çalışmanın amacı İMKB'de mevsimsel anomalilere ilişkin bulguları ortaya koymaktır. Buna göre İMKB-100 endeksinde söz konusu tarihler arasında en yüksek getiri Cuma, en düşük getiriyi ise Salı günlerinde gerçekleşmiştir. Günlük anomalilere ilişkin bu bulgu İMKB'nin anılan bağlamda uluslar arası piyasalara paralellik gösterdiğini ifade etmektedir. Ayrıca haftanın günleri ile ilgili olarak bir diğer bulgu; arka arka iki hafta arasında ortaya çıkan ilişkidir. Yapılan çalışmada haftanın son işlem gününün pozitif veya negatif kapanış özelliğine göre sonraki haftanın ilk işlem gününde de aynı yönde bir etki yarattığı gözlemlenmiştir.Aylık anomalilere ilişkin bulgular ise Ocak ayının günlük bazda en yüksek getiriyi sağladığını ve bunu sırasıyla Aralık, Ekim ve Nisan aylarının izlediğini göstermektedir. Bu çalışmada ayrıca, genel olarak hafta sonu dışındaki tüm tatiller öncesi iki günün ortalama getirisi, tatil sonrası iki günün getirisinden 4 kat, tüm günlerin getirisinden ise 3 kat fazladır. Bu bulgu da Ocak ayı etkisi ile birlikte, uluslar ası bulgulara paralellik göstermektedir. Fakat, İMKB'de bayramlara, yani uzun tatillere ilişkin değişik bir anomali mevcuttur. Bayramlarda borsadaki tatil etkisi çok daha yoğun olarak gözlemlenmektedir.Tüm bu sonuçlar, İMKB'de hisse senedi getirilerinin takip edilebilir bir seyir izlediğini, fiyatların belli zaman dilimlerinde sistematik olarak aynı davranışsal özellikleri gösterdiğini, dolayısıyla söz konusu mevsimsel trendleri dikkatlice izleyen profesyonel bir yatırımcının normalüstü kar elde etmesinin olanaklı olduğunu göstermektedir. Oysa ?Etkin Piyasalar? kuramına göre etkin bir piyasada geçmiş fiyat hareketlerini kullanarak normalüstü kar elde etmenin mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
The data for this study was determined from IMKB-100 session and daily recessional values for between 3 January 1994 and 31 December 2007. The goal of this study is to discover the seasonal anomalies of IMKB data. With reference to this; in IMKB-100 index, the highest return for these dates is on Friday and the lowest one is on Tuesday. This finding related to daily anomalies shows that IMKB is parallel with international markets. Otherwise; the one other finding for other weekdays is a relationship between one after another week. In this study; according to last operation day of week having negative or positive characteristic, an effect in the same direction is sighted by the following week?s first operation day.The findings for the monthly anomalies shows that January has the highest return in daily view and respectively December, October with April follows it. Otherwise; this study generally shows that average return of two days before all the vacation days except weekends is much more than 4 multiple of two days? average return after vacation, 3 multiple of all days? average return. This finding with January effect shows parallel line to international findings But; the Bairams in IMKB have different anomalies. In Bairams, holiday effect of stock exchange is shown more densely.In these results, it is showed that shares? return in IMKB can be easily seen in a pattern, prices in specific time zones have systematically in the same behavioral characteristics, by the way a professional financier is able to have extraordinary profit by following the seasonal trends carefully. However; according to the rule of ?Effective Markets? it is impossible to have extraordinary profit by using the past data for the prices in markets.