Finansal türev piyasaları: Forward, futures, opsiyon ve döviz üzerine bir uygulama
Financial derivatives markets: Forward, futures, options and an application on currency
  1. Tez No: 261932
  2. Yazar: GİRAY GÖZGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ONGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonometri, Ekonomi, Banking, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Forward, futures ve opsiyon sözleşmeleri, finansal türev piyasalarda riskten korunma ve spekülasyon amacı ile en fazla kullanılan enstrümanlardır. Bu sözleşmelerin kullanım amaçları benzer olmasına rağmen teoride ve işleyiş biçiminde birtakım farklar bulunmaktadır. Bu noktada bir sözleşmenin ilgili varlık üzerine uygulanması, sözleşmenin tarafları açısından belli sonuçlar doğuracaktır. Bu sonuçların en önemlisinin vade boyunca veya vade sonunda oluşacak kâr veya zarar olduğu söylenebilir.Bu çalışmada, döviz üzerine yapılan forward, futures, call opsiyon ve put opsiyon sözleşmelerinin, 6 aylık vadeler için, birbirini takip eden beş dönemdeki fiyatları bulunarak sözleşmenin alıcı tarafı açısından ilgili dönemlerdeki kâr-zararları hesaplanmıştır. Söz konusu dönemlerdeki kâr-zararların ortaya çıkmasında, sözleşmenin alıcı tarafının fiyat hareketlerindeki değişim yönünü doğru tahmin edebilmesinin oldukça önemli olduğu ve kâr-zararların, portföyün yönetimine bağlı olarak değişkenlik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Forward, futures and options contracts are most favoured instruments on financial derivatives markets, which are using for hedging and speculation. Although intended use of these contracts are similar, theory and processing pattern occurs some differences. At that point, implementation of a contract on underlying asset will be produced obvious conclusion on privies in respect to contract. It can be said that the most crucial conclusion of that; profit or loss, which are consisting during the life of the contract or on maturity date.In this study, priceses are given by forward, futures, call option and put option contracts on currency, which for 6 months maturity and consecutive five periods; in terms of buyer profits and losses are calculated for related periods. It has seen that for a profit or loss which are based on named periods, it is considerably important to form a correct estimate of the way of price movement by buyer; and profits or losses are pointing out variability depending on portfolio management.