Finansal risk yönetimi içerisinde swap, finansal niteliği, muhasebeleştirilmesi, Türkiye uygulamaları
Swap within financial risk management, its financial property, its accounting and applications in Turkey
- Tez No: 73910
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAYARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Uluslararası finansal piyasalardaki gelişmeler hem gelişmiş ülkeleri hem de gelişmekte olan ülkeleri yakından ilgilendirmektedir. Dünya ekonomisindeki globalleşme eğilimi, teknolojik gelişmeler, finansal risk yönetiminin önem kazanması son yıllarda birtakım mali enstrümanların geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Finansal risk yönetim araçlarından bir tanesi de Swap işlemleridir. Swap ; piyasalar arasında farklı kuruluşların arbitraj yapmalarına olanak tanıyan iki ya da daha çok tarafın farklı mali piyasalarda, farklı kredi değerliliğine sahip olmaları nedeniyle, piyasalardaki rekabetçi üstünlüklerin tarafların herbirinin yararına olacak şekilde kullanılması amacıyla önceden belirlenen ödeme planlarının (genellikle faiz ve döviz cinsi üzerinden) karşılıklı değiştirildiği finansal işlemlerdir. Swap' in özetle Para (Döviz) Swapları, Faiz Swapları ve diğerleri olmak üzere türleri mevcuttur. Swap işlemleri 1985' ten sonra ülkemizde de uygulanmaya başlanmış olmakla birlikte uygulamada sorunlarla karşılaşılmaktadır. Şöyle ki, Vergi sorunları, hukuki çerçeve eksikliği, teknolojik sorunlar, ekonomik istikrarsızlık, muhasebeleştirme sorunları gibi. Dolayısıyla swap işlemlerinin yaygınlaştırılması, standartların getirilmesi ülkemizde olduğu gibi sadece bankaların değil firmaların da bu yöntemlerden yararlanarak finansal risklerini ortadan kaldırmak veya enaza indirmek gibi avantajlardan yararlanmalarının yaygınlaştırılabilmesi için sorunların ivedi bir biçimde çözüme ulaştırılması gerekmektedir. Hazırladığımız bu çalışma ile Swap'ın daha iyi tanınması, uygulamaların irdelenerek sorunların, saptanması ve sorunların çözümüne yönelik tespitlerimizin yardımıyla konuyla ilgili olanlara katkıda bulunmaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY Development in international financial markets interest closely both developed and developing countries. Globalization trend in world economy, technological developments, financial risk management's becoming more important, have recently enabled to develop some financial instruments. One of the means for financial risk management are swap transaction. Swap is a financial transaction where predetermined payment plans (generally in interest and foreign exchange are reciprocally exchanged, enabling different establishments to conduct an arbitrage among markets, because of two or more parties' having different credit values in different financial markets for the purpose of use of competitive superiorities in markets so as to be beneficial for each party. Swap has sorts of money (foreign exchange) swaps, interest swaps and other swaps. Some problems in swap practices are encountered in our country, although swap transactions started to be execised after 1985. Some of these matters are tax problems, lack of a legal frame, technological matters, economic unstability, accountancy. These problems should be immediately solved in order to spread out swap transactions, to bring standards, to enable not only the banks to utilize these methods as in our country, but also the firms, to remove financial risks or to decrease them to a minimum level. We have tried to contribute to related people by this study, by means of making swamp more known, questioning practices and determining matters and opening the door towards solution to problems.