KOBİ'lerde finansal denetim uygulamaları
Financial auditing practices in SME
- Tez No: 261943
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAYRİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 304
Özet
Finansal tabloların temel taşı olan finansal bilgilerin güvenilir olması, bu tabloları kullanan ilgili kişiler (Finansal Tablo Kullanıcıları) için önem arz etmektedir. İlgili finansal tabloların makul bir güvence vermesi için denetimden geçmesi gerekmektedir. Finansal Tablo Denetimi; bir işletmenin finansal tablolarının önceden belirlenmiş kriterlere uygun olarak düzenlenip düzenlenmediği konusunda bir görüş belirlemek amacıyla finansal tabloların incelenmesi olarak tanımlanmaktadır. Türkiye'de gündemde olan Türk Ticaret Kanunu Tasarısının kanunlaşması durumunda, Kobi'lerde Finansal tabloların denetimi zorunlu olacaktır. Söz konusu denetimin ise; Kobi Finansal Raporlama Standartlarına ve UDS'lere göre yapılması gerekmektedir.Bu tezin amacı; Kobi'ler için yayımlanan Muhasebe Standartlarına (IFRS for SMEs) uygun Finansal Tabloların UDS'lere uygun olarak nasıl denetiminin yapılacağının anlatılmasıdır. Bu nedenle, teorik bölüm yazıldıktan sonra uygulama bölümünde ?ASD şirketinin? finansal tablolarının nasıl denetleneceği konusu ele alınmıştır. Yapılan denetimde karşılaşılan sorunlar tespit edilmiştir. Ancak bir işletmeden elde edilen denetim sorunlarının Türkiye'deki bütün Kobi'lere yaygınlaştırılamayacağından, Türkiye'de 150 Kobi üzerinde, ?denetimde karşılaşılan sorunlar? üzerine anket yapılmıştır. Yapılan ankette ana kütleden örneklem kümesinin seçilmesi işlemi, rastgele dağılım metoduna göre gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları Frekans dağılımı yöntemine göre değerlendirilmiş ve sonuçları grafiklerle sunulmuştur.Sonuç olarak ise; Bir Kobi'de denetimin nasıl yapılacağı anlatılmış ve tespit edilen denetim sorunları, anket uygulaması yapılarak Kobi'lere yaygınlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important for relevant people-financial table users- that financial information is reliable which is the milestones of the financial tables.Relevant financial tables have to be audited in order to reassure the reliablitiy.Financial table auditing is defined as the analysis of the financial tables in order to determine whether the financial tables are organised according to the criterias that are previously determined.In the case of passing the law of Draft Turkish Commercial Code,that is in the news in Turkey, the auditing of the Financial tables will be a must for SME(small and medium sized enterprises).The auditing in question must be made according to IFRS for SME?s and IAS.The aim of this thesis is to explain how to do the auditing of the financial tables that are published according to IFRS for SME?s,making their auditing according to International Federation of Accountants.(IFAC). For this reason,after writing the theorical part,in the practice part,the matter of how to audit the financial tables of `the company ASD? is discussed.But because it is impossible to generalise the problems of only one company to the others,a survey is done on 150 SME?s at the title of `problems encountered during the accountents.The procedure of selecting the sample from universe is done randomly.The results of the survey is evaluated acoording to the frequency distribution method and the results are presented by graphics.As a result the procedure of accounting of a company is explained and the problems that are determined are generalised on SME?s by doing a survey.