Bankalarda çalışan orta kademe yöneticilerinin liderlik tarzları
  1. Tez No: 26200
  2. Yazar: M.ÇAĞATAY BABACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNCİ ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET Araştırmamız, ülkemizde faaliyet gösteren ve sektörde oldukça önemli paylara sahip olan 6 özel banka çerçevesinde gerçekleştirilmiş ve gün geçtikçe gelişen bankacılık sektöründe en önemli rollerden birini oynayan yöneticilerin liderlik tarzları incelenmiştir. Birinci bölüm, bugüne kadar ortaya atılmış liderlik teorile rinin incelendiği bir literatür taraması seklindedir. Bu bölümde sırasıyla, yönetim süreci içinde güç, otorite ve etkileme kavramları ve bunları takiben, liderlik teorileri analiz edilmiştir. Liderlik teorileri içinde, özellikler Teorisi gibi çok temel yaklaşımların yanısıra, davranışsal liderlik teorilerinden de bahsedilmiştir. Davranışsal liderlik teorilerinde, liderin tavrı ile ilgili yaklaşımlar ve durumsal yaklaşımlar iki ayrı bölüm halinde incelenmiştir. İkinci bölümde ise bankalarda çalışan orta kademe yöneticilerin liderlik tarzlarını araştırmak için yaptığımız saha çalışması ve bu çalışma sonucunda ortaya çıkan bulgular bulunmaktadır. Bu bölümde araştırmaya katılan denekler, kullanılan testler, istatistiki analiz yöntemleri ve bulgular ayrı ayrı belirtilmiştir. Araştırmamızda iki grup ölçek kullanılmıştır. Bunlardan biriDurumsal Kontrol Ölçeği, diğeri ideal Lider Davranış ölçeği'dir. Durumsal Kontrol ölçeği, yöneticilerin çalıştıkları ortamda sahip oldukları durumsal kontrol seviyesini ölçer ve üç alt-testten meydana gelmektedir. Bu testler sırasıyla, Lider- Çalışan İlişkileri ölçeği, Görev Yapısı Değerlendirme ölçeği ve Görev Pozisyon Gücü Değerlendirme ölçeğidir. Bu testlerle, yöneticilerin durumsal kontrol seviyelerini meydana getiren 3 faktör ayrı ayrı ölçülebilmektedir. Durumsal Kontrol ölçeğinde, liderlik davranışını meydana getiren iki boyut (yapılan ise verilen önem ve kişiye verilen önem) ortaya çıkmaktadır. îdeal Lider Davranış ölçeğinde ise aynı soruları içeren 2 ayrı test deneklere verilmekte ve bunlardan birincisini kendilerini düşünerek, ikincisini ise, ideal bir liderin ne şekilde davranması gerektiğini düşündükleri tarzda cevaplamaları istenmiştir. Bu testlerde de anlayış ve inisiyatif (işe verilen önem) olmak üzere iki ayrı boyut ortaya çıkmıştır. îdeal Lider Davranış ölçeğinden çıkan sonuçlardan yöneti cilerin gerçek hayatlarındaki liderlik tarzları ile ideallerindeki liderlik tarzları karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmacılar Durumsal Kontrol ölçeği ve îdeal Lider Davranış ölçeğinin ayrı ayrı kullanılmasındaki amaç, durumsal değiş-kenlerin( lider-çalısan ilişkileri, görev yapısı, görev pozisyon gücü) ihmal edilmesini önlemektir. Bu iki ölçeğe verilen cevaplar önce tüm denekler(popülasyon), sonra bölümler bazında incelenmiş» demografik değişkenlerle olan ilişkileri ve deneklerin demografik değişkenlere göre dağılımları araştırılmıştır. Bu ilişkileri incelemede ki-kare, t-test ve tek yönlü anova analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren 6 bankanın 81 orta düzey yöneticisi ile yaptığımız bu araştırmada, çalışılan ortam ve yöneticilerin liderlik tarzları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Buna göre; Bankalarda çalışan orta kademe yöneticilerinin, liderlikte ise verilen önem boyutu ile anlayış boyutuna verdikleri cevaplar arasında çok büyük farklılıklar yoktur. Ancak, yas ve işyerinde geçen süre arttıkça, anlayış boyutuna verilen önem de artmaktadır. Diğer durumsal değişkenler ile liderlik boyutları arasında çok yakın bir ilişki kurulamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: Our research has been conducted with 6 private banks that have important shares in the market, and the leadership styles of the managers are dealt with who play the most important roles in banking sector which has been developing every day. In the first part, the leadership theories which have been proposed until today are decribed. The concepts of power, authority, influence in the process of management, and leadership theories are analyzed, respectively. Apart from the basic approaches like the Traits Approach, behavioral leadership theories are taken into consideration, as well. Within the behavioral theories, attitudinal and situational approaches are analyzed separately. In the second part, there are the findings of the field research on the leadership styles of the middle-level managers in banks. In this part, the subjects, tests, statistical methods and findings are described separately. Two scales are used in the research. These are the Situational Control Scale and Ideal Leader Behavior Scale. The Situational Control Scale measures the situational control that the managers have in their working environment, and consists of 3 sub-tests. Those sub-tests are Leader-Member Relationship Scale, Task Structure Rating Scale and Position Power Rating Scale, respectively. The three components of the situational control that the managers have can be measured by means of those 3 sub-tests. In the Situational Control Scale, the 2 dimensions of leadership, namely, initiating structure and consideration, emerge. In the Ideal Leader Behavior Scale, 2 tests including the same questions are given to the subjects, and they're asked to fill the first test thinking their own behavior and, then the second test, considering an ideal leader. In those 2 tests again, initiating structure and conside ration emerge, as the two dimensions of leadership. In the Ideal Leader Behavior Scale, we've tried to compare and contrast the actual leader behavior patterns and the projections the managers utter about the ideal leader. The reason why we've used both Situational Control Scale and Ideal Leader Behavior Scale is to prevent the negligence of the situational variables, that is, the leader-member relationships, task structure and position power. The answers given to those 2 scales are firstly analyzed on the population basis, and then with respect to departments. After that, the distributions of the answers are compared with the demographical variables.The 3 techniques, chi-square distribution, t-tests, and one way anova, are used inorder to find the relationships and the distributions between the variables. In this research that's conducted with 81 middle-level managers in 6 banks in Istanbul, the relationships between the leadership styles of the managers and their working environment are searched. According to this; There aren't many differences between the answers of the middle-level managers in banks given to the initiating structure and consideration dimensions. On the other hand, as the age and and the working experience of the managers increase, the importance they give to“consideration”increase, as well. There isn't a close relationship between the other situational variables and the dimensions of leadership.