Basketbolda şut yüzdesini etkileyen bazı faktörlerin incelenmesi
The effect of some factors on shot percentile in basketball
- Tez No: 262036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada müsabaka ortamı ile ilgili öngörülebilir değişkenlerin atış yüzdesine etkilerinin olup olmadığını varsa bu etkinin niteliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Niğde bölgesel lig takımlarında en az 5 yıldır basketbol oynayan yaşları 17-23 arasında, basketbol yaşları 5 ila 15 yıl arasında olan 14 erkek basketbolcu gönüllü katılmıştır. Yapılan çalışmada uluslar arası standartlara uygun spor salonunda basketbolcuların farklı ışık ortamlarındaki atış yüzdeleri, farklı ses seviyesi ortamlarındaki atış yüzdeleri, pota arkası görüntü karmaşası ortamındaki atış yüzdeleri ve yorgunluk sonrasındaki atış yüzdeleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study it has been aimed to see if there is any effect of the foreseeable inconstant on the percentage of shots in a competitive environment and if so to see the magnitude of these effects. 14 male basketball players that are between the ages of 17-13 that have been playing basketball for at least 5 years in a Niğde regional league team and whose basketball ages are between 5 and 15 years have volunteered in participating. In these studies conducted, the shot percentage of the basketball players in different light environments, the shot percentage in different sound levels, the shot percentage in environments with disturbance behind the basket hoop and the shot percentage of after exhausting were assessed in a sports hall that is in accordance with international standards.