Çalışanların etik liderlik algılarının ve bireysel etik ideolojilerinin ifşa etme davranışına etkileri: Türk sigorta sektörüne yönelik bir uygulama
Effects of ethical leadership and individual ethical ideologies on employees' whistleblowing behavior: A study on Turkish insurance sector
  1. Tez No: 643561
  2. Yazar: MERVE NEŞE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİSA ERDİLEK KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk Sigortacılık sektöründe çalışan bireylerin ifşa etme davranışını gerçekleştirmesinde etik liderlik ve etik ideolojilerin etkisini belirlemektir. Çalışmamızda etik liderlik, idealizm ve rölativizm kavramlarından oluşan etik ideolojiler ile ifşa etme davranışı kavramları açıklanmıştır. Araştırmada Türk Sigortacılık sektörüne ait bilgilere yer verilmiştir. Türkiye'de faaliyet gösteren Türk sigorta şirketlerinin İstanbul'da bulunan genel müdürlüklerinde, Ankara ve İzmir'de bulunan bölge müdürlüklerinde çoğunluğu hayat dışı teknik ve satış/pazarlama birimlerinde çalışan 202 birey ve bu sigorta şirketlerine bağlı olan sigorta acentelerinde çalışan 100 birey ile birlikte toplamda 302 katılımcıdan çevrimiçi anket yöntemi ile veri toplanmıştır. SPSS İstatistik programları kullanılarak yapılan analizler neticesinde etik liderlik ve idealizm bağımsız değişkenlerinin kurum içi ifşa etme bağımlı değişkeni üzerinde, rölativizm bağımsız değişkeninin kurum dışı ifşa etme bağımlı değişkeni üzerinde olumlu etkisi olduğuna yönelik oluşturduğumuz hipotezler desteklenmiştir. Çalışmada aynı zamanda örgütsel destek ve yönetici desteğinin bahsedilen ilişkilerdeki aracı etkisi de test edilmiştir. Etik liderlik ve idealizm bağımsız değişkenleri ile kurum içi ifşa etme bağımlı değişkeni arasında sadece örgütsel destek aracı değişkeninin kısmi ve olumlu etkisi mevcuttur. Yönetici desteğinin bağımlı ve bağımsız değişkenler arasında oluşturulan modellerde aracılık etkisine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of ethical leadership and ethical ideologies on the whistleblowing behavior of individuals working in the Turkish Insurance sector. In our study, ethical leadership, ethical ideologies consisting of idealism and relativism with whistleblowing behavior concepts were explained. The research gave information about Turkish Insurance sector. The researching data were collected from 302 people work in Turkish Insurance sector by online survey method and analyzed by SPSS statistics programs. 202 people work general directorates in Istanbul with region directorates in Ankara and Izmir of Turkish insurance companies. Most of 202 people work in non-life technique and sales/marketing department. 100 people work in Turkish insurance agencies. According to results of analyzing internal whistblowing depentend variable was effected by ethical leadership and idealizm independent variables. External whistblowing depentend variable was effected by relativism independent variable. Depending on these results hypotheses was supported. The same time in the research organizational support and supervisor support mediator effect relationship between dependent and independent variables was tested. Between ethical leadership independent variable and internal whistlowing dependent variable was effected by organizational support mediator variable as positive and partial. Between idealizm independent variable and internal whistlowing dependent variable was effected by organizational support mediator variable as positive and partial. Models in between the independent and dependent variables wasn't effected by the supervisor support mediator variable.