Kadınlarda baş ağrısını tetikleyen günlük stres faktörleri, ağrıyı değerlendirme biçimi ve baş etme yolları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between daily stress factors, appraisal and coping strategies for headache in women
- Tez No: 262137
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA SORİAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma ile kadınlarda kronik baş ağrısı ataklarını tetikleyen günlük stres faktörleri, ağrının yaşam üzerindeki etkileri (günlük yaşamdan kopma ve duygusal rahatsızlık, kontrol yitimi algısı), sosyal destek ve ağrı ile başa çıkmada kullanılan yöntemler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Uygulamaları Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Baş Ağrısı Kliniği ve İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği'nde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemini, bu hastanelere kontrol amacıyla gelen, en az 6 aydır baş ağrısı yakınması olan ve uygulamamıza katılmayı gönüllü olarak kabul eden 110 kronik baş ağrısı hastası kadın oluşturmuştur. Katılımcılar, veri toplama aracı olarak hazırlanan bir grup anketi doldurmuşlardır. Bunlar: Katılımcı Bilgi Formu, Günlük Stres Ölçeği, Ağrı Envanteri, Algılanan Sosyal Destek Çok Boyutlu Ölçeği ve Ağrı ile Başa Çıkma Ölçeği'dir.Bu araştırmada elde edilen sonuçlar, Günlük yaşam stresinden etkilenme, ağrının yaşama olan etkisi, duygusal anlamda hissedilen rahatsızlık ve ağrıyla başa çıkmak amacıyla başvurulan başa çıkma yöntemleri arasındaki ilişkilere yönelik kanıtlar sunmaktadır. Buna göre, stres düzeyi yüksek olan ve duygusal anlamda daha fazla rahatsızlık duyan kişiler için ağrının günlük yaşamda daha fazla bozucu etkiye neden olması ve bu kişilerin ağrıyla başa çıkmada işlevsel olmayan yöntemlere daha fazla başvurmaları olası görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to search the relationship between the stress triggers of headache, influences of pain over life (e. g. Separation from daily life, emotional disturbance and perception of control loss), social support and pain coping strategies.Female patients (N=110) who had chronic headache for at least 6 months were recruited from two clinics (Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Baş Ağrısı Kliniği and İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Polikliniği) in İzmir. Participants completed a battery of psychological measures, which included Daily Stress Inventory, West Haven Yale Multidiensional Pain Inventory-A Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support and Pain Coping Inventory.The results provide evidence about the relationship between the influences of daily stres, impairment of pain over life, emotional disturbance and pain coping strategies implemented. Thus, pain seems to be associated with more impairment on daily life of the headache patients with higher stress and more emotional disturbance and these people may be feeling helpless coping with their headache.