Migren baş ağrısında nöralterapinin etkisi
The effect of neuraltherapy in migraine treatment
- Tez No: 701007
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Migren, ataklar halinde gelen ve birçok tedavinin uygulanmasını gerektiren, kişinin yaşam kalitesini etkileyen bir baş ağrısıdır. Migren baş ağrısını tetikleyen birçok faktörün olduğu bilinmektedir. Ayrıca Migren tedavisinde, medikal tedavi dışında birçok alternatif tedavi uygulanmaktadır. Bu alternatif tedaviler arasında nöralterapi tedavisi de bulunmaktadır. Bu çalışmada, ilaç ve diğer alternatif tedavilere cevap vermeyen migrenli hastalarda nöralterapinin tedavisinin sonuçlarını görmek amaçlanmıştır. Bu tez çalışması Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü ile beraber yapılmıştır. 26.12.2018 tarihi ile 17.08.2020 tarihleri arasında Dr. Lokman Kılıç'ın muayenehanesine gelen migrenli 25 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Her hastanın seans sayısı muayene bulgularına göre belirlenmiştir. Tüm hastalardan nöralterapi tedavisinden önce VAS (Vizüel Analog Skala) ve tedaviden sonraki VAS değerlerin yazılması istenmiştir. Böylece nöralterapinin migrende etkisi ölçülmüştür. Çalışmamıza alınan 25 hastadan 5'i (%20) erkek, 20'si (%80) kadınlardan oluşmaktadır. Hastaların yaş ortalaması 40,4 yıldır (minimum 21, maksimum 62). Bu çalışmada, tedavi sonrası 6. aydaki VAS değerleri tedavi öncesi değerlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gerçekleştirmiştir (tedavi öncesi 9,08'e karşılık tedavi sonrası 6.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to show the results of neuraltherapy treatment in patients with migraine who do not respond to drugs and other alternative treatments. This thesis study has been conducted together with Üsküdar Institute of Health Sciences. 25 patients with migraine who came to Dr. Lokman Kılıç's office between the date of 26th December 2018 and 17th August 2020 have taken part in the study. The number of sessions for each patient has been determined according to the examination findings. All patients were asked to write VAS (Visual Analogue Scale) before neuraltherapy treatment and VAS values after treatment. Thus, the effect of neuraltherapy on migraine has been measured. Of the 25 patients included in our study, 5 (20%) were men and 20 (80%) were women. The average age of the patients is 40.4 years (minimum 21, maximum 62).