Küresel krizin gelir dağılımı ve işsizlik üzerine etkileri
The effects of the global crisis on income distribution and unemployment
  1. Tez No: 262138
  2. Yazar: COŞKUN TOP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BARBAROS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı küresel ekonomik krizin dünyada ve Türkiye'de işsizlik ve gelir dağılımı üzerine etkilerini incelemektir. Bu amaçla, öncelikle ekonomik kriz kavramı ve ekonomik kriz kuramları ele alınmıştır. İşsizlik ve gelir dağılımı kavramsal olarak incelendikten sonra, küresel krizin oluşmasına yol açan nedenler analiz edilmiştir. Küresel krizin dünya genelinde işsizlik oranlarını çok dramatik bir şekilde yükselttiği, aynı zamanda, zaten bozuk olan gelir dağılımındaki eşitsizliği daha da artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of the global economic crisis on unemployment and income distribution in the world and Turkey. For this purpose, first, the concept of economic crisis and economic crisis theories have been analyzed. After examining concepts of unemployment and income distribution, causes of the global crisis were analyzed. Unemployment rates have raised dramatically nearly all over the world.as a result of the crisis. At the same period, income distribution, which was already bad, worsened.