Acil servise baş ağrısı yakınması ile başvuran hastalarda depresyon sıklığının ve depresyon öngörü özelliklerinin saptanması
Establishing the frequency of depression and the foresighted characteristics of depression among the patients admitted to the emergency department with the complaint of headache
- Tez No: 519454
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YANTURALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Acil servise baş ağrısı ile başvuran hastalarda, depresyon görülme sıklığının, normal popülasyona göre daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ile Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Acil Servis'e baş ağrısı şikâyeti ile başvuran hastalarda, depresyon sıklığının ve depresyon öngörü özelliklerinin incelenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 01/12/2017 – 01/03/2018 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Erişkin Acil Servis birimine, baş ağrısı yakınması ile başvuran ve araştırma kriterlerini karşılayan hastalar ile ileriye dönük, kesitsel olarak yapılmıştır. Hastalar ile ilgili verilerin toplanması için, veri kayıt ve değerlendirme formu, Vizüel Analog Skala (VAS), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Ölçek, hasta tarafından kendini değerlendirme yöntemi ile yapılmıştır. Hastalarda, cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, medeni hal, meslek, ağrı tipi, karakteri, süresi, acil servise başvuru sıklığı, ağrı kesici ilaç kullanım sıklığı, ağrının başlangıç zamanı ile acile başvuru zamanı, ağrı kesicilere yanıt, ek hastalık olması, baş ağrısını tetikleyen faktör varlığı, baş ağrısına eşlik eden semptom varlığı, uyku probleminin olması, son bir ayda psikiyatrik ilaç kullanım öyküsü, başka bir psikiyatrik hastalık varlığı ve öz kıyım öyküsü ile depresyon arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND THE OBJECTIVE: It is believed that the incidence of depression is higher among the patients who admitted to the emergency department with the complaint of headache compared to normal population. Here in this study, we aimed to establish the frequency of depression and the foresighted characteristics of depression among the patients admitted to the University of Dokuz Eylül, School of Medicine, and department of adult emergency medicine with the complaint of headache. MATERIALS AND METHODS: This study was carried out prospectively and cross-sectionally among the patients with the complaint of headache and meeting the criteria of the study, in the University of Dokuz Eylül, School of Medicine, department of adult emergency medicine, between December 01, 2017 and March 01, 2018. Data recording and evaluation form,“visual analog scale”, and the“Beck's depression inventory”were used for the collection of patients data. The scale was realized by the patient him or herself with self-determination method. Among the patients with headache, sex, age, level of education, marital status, occupation, type of pain, charecteristic of pain, duration of pain, the frequency of admission to emergency department, the frequency of using painkiller drugs, the time of onset of pain and the time of emergent admisison with pain, the response to painkillers, the additional diseases, the relationship between the presence of factors that trigger the onset of headache, sleeping problems, psychiatric drug use in the last month, the presence of another psychiatric illness, and self-hash story and depression were all examined.