İletişim teknolojilerinin günlük ekonomi gazetelerine etkileri
Impact of communication technologies on daily economic journals
- Tez No: 262179
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kitle iletisim araçlarının arasına 1995 yılında ?haber mecrası? olarak eklenen internet,girdiği her alanda olduğu gibi, habercilikte de farklılıklar yaratmıstır. ?nternetin sağladığı hızlıhaber alma avantajı ise buna en fazla ihtiyacı olan ekonomi çevrelerinin ilgisini çekmistir. Busüreç, bütün basınla birlikte en çok günlük ekonomi gazetelerini derinden etkilemistir.Yasanan bu gelismeleri incelemek için ??letisim teknolojileri günlük ekonomigazetelerini dergilestiriyor mu?? sorusu çerçevesinde yaptığımız çalısmamız; ekonomigazeteciliğinin, gelecekte nasıl olacağına katkı sağlamak amaçlıdır.Çalısmamızda veri toplama yöntemi olarak doküman incelemesi ve görüsme yöntemikullanılmıstır.Bu anlamda çalısmamızın birinci bölümünde basının ortaya çıkısına kısa bir bakısınardından ekonomi gazetelerinin dünyada ve Türkiye'de gösterdiği gelisim süreciincelenmistir. Çalısmamızın ikinci bölümünde ise iletisim teknolojilerinin tarihsel gelisiminedeğinilmis ve ekonomi haberciliği açısından kitle iletisim araçları ele alınmıstır. Üçüncübölümde de teknolojinin günlük gazetelere etkileri ve gelecek senaryoları tartısılmıs, ekonomigazetelerinin bu gelismelerden nasıl etkilendiği açıklanmaya çalısılmıstır. Batı'daki örnekleregöz atılarak ?The Wall Street Journal?ın geçirdiği değisim incelenmistir. Yine üçüncübölümde Türkiye'deki süreç ele alınmıs ve en fazla tiraj yapan üç günlük gazetenin ekonomimüdürü ile tirajı en yüksek ekonomi gazetesinin genel yönetmen yardımcısıyla görüsmeleryapılmıstır. Aynı ekonomi gazetesinin internet versiyonunun yazı isleri müdürünün süreçleilgili görüslerine basvurulmustur.Böylece günlük ekonomi gazetelerinin sekilsel ve içeriksel olarak yeni iletisimteknolojilerinden olan internetten nasıl etkilendikleri ortaya konulmaya çalısılmıstır
Özet (Çeviri)
Internet, which has been added as a ?news medium? among mass media tools in 1995,has created differences in journalism just as in any other field it has entered. The advantage ofthe high speed of recieving news which was facilitated by the internet has attracted theattention of the economic community. This process has deeply effected the whole media andeconomy journals at most.Our study, which has been led within the framework of the question ?Doescommunication technologies turn daily economy journals into magazines?? in order toanalyse these developments aims to contribute to the way that the economy journalism willbecome in the future.As for data collecting, we have used document analysis and interview methods in ourstudy.Thus, after a short look at the arise of the press, the process of development ofeconomy journals both in the world an in Turkey has been analysed in our study. In thesecond part of our study, the historical evolution of information technologies has beenmentioned and mass communication tools by the point of view of economy journalism havebeen discussed. As for the third part, the effects of technology on daily journals and futurescenarios have been debated and the way how daily journals are effected from all thesedevelopments have tried to be explained. A glance to the examples in the West have beenmade and the change that ?The Wall Street Journal? has overcome have been analysed. Againin the third part, the process in Turkey has been observed and head of economy as well as thegeneral director assistants of three journals with the highest circulation rates have beeninterviewed. Plus, the point of view of the desk editor of the same economy journal?s internetversion about this process have been consulted.Therefore, the way how the dails economy journals? get effected by the internet, whichis one of the new commucation technologies, by means of context and form has tried to beexplained.