Yerel gazetecilik bağlamında dijital ortamda yayın yapan yazılı basının incelenmesi: Tekirdağ örneği
An examination of the print press published in digital media in the context of local journalism: The case of Teki̇rdağ
  1. Tez No: 483210
  2. Yazar: ASLI KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Türkiye'de yerel basın üzerine çeşitli bilimsel çalışmalar yapılmış, bu çalışmaların ağırlıklı olarak yerel basının ekonomik sorunları üzerine odaklandığı görülmüştür. Bu çalışma kapsamında yerel basının, yeni iletişim teknolojilerinin sunduğu imkanlarla kullanmaya başladığı dijital ortamı, yerellik algısının coğrafi sınırlamalardan arındırılarak nasıl kurguladığı ele alınmıştır. Yeni iletişim teknolojileriyle yerel basında hız kavramının öneminin vurgulandığı çalışmada, gazetelerin yerelliği ne ölçüde yansıttığı detaylı bir biçimde irdelenmiştir. Tekirdağ ilinin örneklem olarak alındığı çalışmada, Tekirdağ'da günlük olarak yayınlanan, Basın İlan Kurumu'nun vasıflı gazete olarak kabul ettiği ve dijital gazetesini sürekli olarak güncelleyen 10 gazetenin, 28 Mayıs 2017 ile 10 Haziran 2017 tarihleri arasında web sayfalarına içerik analizi tekniği uygulanmış, gazetelerin yöneticileri ile önceden hazırlanan 40 soru kapsamında Mayıs 2017 tarihinde derinlemesine mülakat yapılmıştır. Bu sorular araştırmaya yönelik veri elde edilebilecek şekilde hazırlanmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen bilgiler sonuç bölümünde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study in which the importance of the concept of speed which has increased with the use of new communication Technologies is highlighted, it is widely examined to what extend the newspapers represent the locality. In this study where the city of Tekirdağ is taken as the sample, the websites of 10 local Daily newspapers, which are accepted as qualified newspapers by the Turkish Press Advertisement Agency and are constantly updating their websites are analyzed between Mai 28th, 2017 and June 10th, 2017 by using the content analysis method and in Mai 2017 in-depth interviews were made with the executives of these newspapers within the concept of 40 questions that were prepared previously. These questions were prepared in a way that allows obtaining data for the research. Information obtained within the scope of this study was interpreted in the conclusion section.