Sanal iletişim ortamlarında dilsel kullanım: ?Chat dili? çözümlemesi için yöntem ve uygulama örneği
The example for the method and application within the virtual communication medium for the solution of chat language
  1. Tez No: 262187
  2. Yazar: GÜLNUR GÜRLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
21. yüzyıl her alanda olduğu gibi iletişim alanında da, toplum içinde yaşayanbireylere yeni ufuklar açmakta, yeni boyutlar kazandırmaktadır. Yeni boyutlarçerçevesinde yaygın ve etkili bir biçimde kullanıma sokulan internet iletişimi, birdiğer adıyla sanal iletişim aracılığıyla sunulan, uzamlar aşılırken, sunulan fizikselolanaklarda iletişim kavramı, iletişim süreci yeni bir boyut kazanmıştır. Özellikle,kendine özgü kuralları, kullanım biçimleri ve simgeleri olan ve `chat dili' olarakadlandırılan yeni bir dilin doğmasına neden olmuştu internet kullanımı.Bu bağlamda, Türkçenin doğru e düzgün kullanımı gözönüne bulundurulduğunda,zaman ve sözcük açısından yapılan ekonomi, olumlu ya da olumsuz duygularıbelirtmek için kullanılan simgeler, anlamsız sözdizimlerinden oluşan tümce yapılarıve kısaltmalar, çoğunlukla yakınılan, eleştirilen dilin yozlaşmasını, dilin kirlenmesinidestekler nitelikte bir işlev taşımaktadır.İnternet iletişiminde yer alan bu işlevin egemenliğinden yola çıkarak, bu çalışmadasanal dünyada, sanal ortamda çift yönlü iletişimin nasıl bir düzenekte, nasıl birdizgede işlediğini, anlam evrelerinin oluşturulduğunu örnekle bulgulamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
21 st century broadens people?s minds in the communication field as well as all theother fields. With the help of going beyond the places with the help of internetcommunication with an other saying: virtual communication which is used broadlyand effectively through new dimensions, communication concept, communicationperiod has gained a new dimension.`Chat language? that has its own special rules, sayings, usage rules and symbols.Internet usage has caused this new language to occur.In this context, when we consider Turkish language to be used neatly and correctly,economy done for the time and words and symbols used to emphasize the positiveand the negative feelings, sentences formed from the meaningless words andabbreviations are mostly in the way that support the depravation of the languagewhich is something criticised at most.Setting out with the supremacy of this concept in the internet communication, wehave tried to show how two-way communication takes place in the virtual worldsystem and how this system works and how the phases of the purview is formedthrough the examples.