Teknoparkların bir kentin ekonomik ve sosyal dönüşümü üzerindeki etkileri: Mersin örneği
Possible effects of technoparks on social and economic urban transformation: Mersin model
- Tez No: 262252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bilgi üretiminin, kullanımının ve yayılmasının, ulusların refahı, kalkınması ve ekonomik büyümesinde temel teşkil ettiği uzun zamandır kabul edilmektedir. Bilgi toplumu olmanın yolu ise Ar-Ge, yenilikçilik ve girişimcilikten geçmektedir. Ar-Ge ve inovasyon kalkınmanın anahtarıdır, bu anahtarı kullanacak olanlar da bilinçli girişimcilerdir. Gelişmiş ülkeler arasındaki rekabet üst noktalarda yaşanırken, gelişmekte olan ülkeler kaynak yetersizliği ya da sorunun önem ve ağırlığını henüz kavrayamadıkları için araştırma ve geliştirme çalışmalarında, dolayısı ile küresel rekabette geri planda kalmaktadır. Teknoloji tabanlı işletmelerin oluşumu ve var olan işletmelerin de gelişmesinin sağlandığı yerler olan teknoparklar, üniversiteler ve araştırma kuruluşlarındaki bilimsel çalışma sonuçlarının uygulamaya aktarılmasında en etkili mekanizmalar olarak işlev görmektedir. Teknoparklar, sanayi ve akademi arasındaki ilişkileri güçlendirmek ve kentten dünyaya yayılan bir etkiyi yaratmak üzere faaliyetlerini yürütürler.Mersin Teknopark, Ar-Ge ve inovasyon kültürünün ve girişimcilik ruhunun Türk halkı tarafından benimsenmesi ve kazanılması, Türk kültürüne entegre edilmesi, dünya çapında rekabet gücünü artırabilmek ve söz sahibi olabilmek amacıyla çalışmaktadır. Dokuzuncu Kalkınma planında belirtildiği gibi Ar-Ge faaliyetlerini gerçekleştiren, bu faaliyetlere destek sağlayan ve bu faaliyetlerin sonucunda ortaya çıkan bilgi ve teknolojiyi kullanan kurumlar arasında güçlü bir bağ kurulamamış olması nedeniyle, Ar-Ge faaliyetlerinin sonuçları uygulamaya geçirilememekte ya da yapılan araştırmalar genellikle sanayinin ihtiyaç ve talebinden uzak olmaktadır. Mersin'de bu potansiyeli değerlendirerek üçlü sarmalı etkin şekilde çalıştıracak şemsiye bir modelin hazırlanması ve bu model içinde işbirliğinin yaratılması; farkındalık, eğitim, danışmanlık, finansal araçlara ulaşım, teknoloji üretimi ve transferi ile hakların korunması çalışmalarının tek elden yapılacağı bir merkez etkinliği arttıracak, Ar-Ge süreçlerinin içindeki kurumlar arasındaki bağı kuvvetlendirecektir. Kent-üniversite ve sanayinin buluşma noktası olan teknoparklar, bu şekilde organizasyon yapılarında ihtisaslaşmaya giderek sosyal ve ekonomik dönüşümde yaratacakları etkiyi de arttıracaklardır.
Özet (Çeviri)
It has been proved that production, usage, and dissemination of knowledge are the basic fundamentals of prosperity, development, and economic growth of a nation. On the way to being an information-society, requires research development, innovation, and entrepreneurship. Wise entrepreneurs use R&D and innovation as a key of development. Contrary to the advanced countries in a cut-throat competition, developing countries lag behind in R&D operations and global competition because of lack of resources and/or unable to grasp the gist of the situation. Science-Parks create technology based business and enables development of existing ones. Science-Parks are the most effective tools for the execution of scientific studies at universities and research institutions. They work to strengthen relations between industry-academia and to create a ripple effect from a city to the World.Mersin Teknopark aims to get the Turkish nation to adopt and to integrate Turkish culture with R&D and innovate the soul of entrepreneurship. They have a voice and enhance competition power on the global stage. A strong link can not be established among the institutions which implements, supports and uses results of R&D activities as indicated in the ninth development plan. So the results of R&D activities can not be executed or will not suitable for the industry's necessities or demands. One-stop solution center in Mersin that considers the potential and runs the triple helix effectively under an umbrella model, which contains creating cooperation, awareness, training, consultancy, access to financial instrument, technology production and transfer, and protection of legal rights will enforce the connections among the institutions in the R&D processes. The science parks which are a connection point of cities with universities and industries will increase the efficiency of the social and economic transformation by specializing in the organizational structures.