Design of a finite-state transducer for parts of speech tagging of Turkish
Türkçe sözcük türü işaretleme için bir sonlu-durum çevirici tasarımı
  1. Tez No: 262257
  2. Yazar: ÜMİT MERSİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, Türkçe'de sözcük türü etiketleme amaçlı ve kural-tabanlı bir Sonlu-Durum çeviricinin kökten-eke bir yaklaşımla tasarlanabileceğini önerir.Çalışmanın ilk bölümü Doğal Dil İşlemede Sonlu-Durum çeviricilerin kullanımını içeren çalışmaları özetlemekte ve Türkçe'deki bazı uygulamalara değinmektedir.Yöntem bölümünde, çalışmanın yazılım değerlendirme, veri toplama ve sözlük oluşturma aşamaları ayrıntılandırılmaktadır.Sonlu-durum Çevirici Tasarımı başlıklı bölümde ise Türkçe'nin türetim ve çekim süreçlerinin modellenmesinin aşamaları ve güçlüklere değinilmektedir.Sonuç bölümü ise çalışmanın kısa değerlendirmesini ve önerileri sunar.
Özet (Çeviri)
This study proposes that a rule-based Finite-State Transducer for Turkish Part of Speech Tagging can be designed in a root-to-affix approach.The Introduction part of the study summarizes the studies on Finite-State Transducers for Natural Language Processing and mentions some applications for Turkish.In the Methodology section, details of the software evaluation, data collection and dictionary compilation stages are given.In the Components of the Transducer section, the stages of modeling the inflectional and derivational processes and the challenges are mentioned.Conclusion section presents the overview of the study and recommendations.