Terörizm ve Türkiye
Terrorism and Turkey
  1. Tez No: 262268
  2. Yazar: HAKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Terörizmle mücadelede en önemli problem tanım sorunudur. Çünkü birinin kahramanı bir diğerinin teröristi olabilir. Ancak bu sorun, terörizm ile insanoğlu arasında süregelen yıkıcı ilişki gerçeğini değiştirmez.Terörizm, şiddet ve gücü, politik içeriği korku, terör ve tehdidi içerir ki tüm bu özellikler insanlığın ortak değerleri ile bağdaşmaz. Terörizm, bir ülke veya sistemi ayakta tutan değerlerin tümüne saldırır.Terörizm 11 Eylül saldırıları ile çok daha globalleşmiş ve dış destek almaksızın ve uluslar arası hale gelmeksizin yaşamını sürdüremeyeceğini ortaya koymuştur.Onlarca yıldır terörizmle mücadele eden Türkiye, bu beladan kurtulmak için tereddüt etmeksizin tüm kaynaklarını seferber etmektedir. Çözüme bugün dünden daha yakındır, ancak herkes ve tüm dost ülkeler bu süreçte başarılı olunabilmesi için üzerilerine düşen sorumlulukları tam anlamıyla yerine getirmelidirler.Unutulmamalıdır ki, Türkiye'de terörizme karşı kazanılacak zafer, tüm dünyada terörizme karşı mücadelede bir örnek teşkil edecek ve teröristlere kararlı bir mesaj olacaktır.
Özet (Çeviri)
The most important problem in the study of terrorism is the difficulty in reaching definition. Because one?s hero could be somebody else?s terrorist. However, that difficulty does not change the reality of devastating relationship between terrorism and human being.Terrorism, consists of violence and force, political content, fear, terror and threat almost all of which are going that common values of humanity. It attacks anything that holds up a modern state or a system.Terrorism is much more globalize with 11 September assaults and proving that it cannot survive without getting external support and being international.Turkey, in its fight against terrorism for decades, mobilizes all of its resources without hesitating to get rid of it. Turkey is much closer to the solution today than yesterday; however, everybody in the country and other countries should fully meet their responsibilities to reach that goal with fewer casualties.It should be remembered that a victory against terrorism in Turkey would set a perfect example for the world and would send a strong and decisive message to terrorists.