The impact of non-pricing strategies on the financial intermediary role of turkish banks
Türk bankalarının fiyat dışı stratejilerinin finansal aracılık faaliyetlerine etkileri
  1. Tez No: 262329
  2. Yazar: MAHMUT KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, mevduat bankalarının şube ağlarının, finansal aracılık faaliyeti performanslarına etkilerinin ortaya çıkarılmasını amaçlamaktadır. Bankaların performansları, kredi verme ve mevduat toplama kabiliyetleri ile ölçülmüştür. Ayrıca, büyük ölçekli bankalarla küçük ölçekli bankaların ve kamu bankaları ile özel mevduat bankalarının fiyat dışı davranışlarındaki farklılıklar da analiz edilmiştir. 2003 ile 2008 yılları arasını kapsayan çeyrek dönem panel verileri ile panel GMM metodu kullanılmıştır. Ampirik sonuçlar, mevduat bankalarının finansal aracılık faaliyeti performanslarıyla şube ağı kararları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca sonuçlar, çalıştığımız dönem için, büyük ölçekli, küçük ölçekli ve özel sermayeli mevduat bankaları için şube ağı genişledikçe toplanan mevduatın ve kredi arzının artacağını da doğrulamıştır. Ancak, ampirik sonuçlar, kamu bankalarının şube ağı büyüklükleri ile finansal aracılık faaliyeti performansları arasında istatistiksel açıdan anlamlı sonuçlar olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak, şube ağı kararları, mevduat bankaları açısından kritik bir rol oynamaktadır. Türkiye'deki bankalar arasında son yıllardaki rekabet göz önüne alındığında, bankaların şubeleşme ve diğer fiyat dışı stratejilerinin daha önemli hale geleceği beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the eects of the availability of network brancheson the intermediation performance of deposit banks in Turkey. Banks' intermediationperformance was measured by their ability to attract loans anddeposits. The variations of non-pricing behavior among large scaled versussmall scaled banks and public versus private banks were also analyzed. Panelgeneralized method of moment was used with quarterly panel data betweenthe years 2003 and 2008. Empirical ndings reveal that there exist a positiveand signicant relationship between all deposit banks' intermediation performanceand their branch network decisions. Results also conrmed that byhaving larger branch networks especially for large scaled, small scaled andprivate deposit banks signicantly increase their deposits ans loans duringthe sample period. However, we couldn't nd any association between thenancial intermediation performance and branch network size of the publicbanks. Overall, the ndings suggest that branch network decisions play acritical role for deposit banks' performance. Considering recent competitionamong banks in Turkey, we expect that branching strategies and other nonpricingstrategies of the banks will matter more in the future.