Peter Brook's dramaturgy on interculturalism and an application: 'Mahmud and Yezida' by Murathan Mungan
Peter Brook'un çokkültürlülük kavramıyla yürüttüğü reji çalışmaları ve bir uygulama: Murathan Mungan Tarafından Yazılan 'Mahmud ile Yezida'
- Tez No: 262366
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYŞIN CANDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bazı kesimlerce adeta bir moda terimi haline gelmiş olan çokkültürlülük kavramı İngiliz yönetmen Peter Brook'un çalışmalarında kendine çok güçlü bir anlam buluyor. Bu anlam Brook'un yürüttüğü tiyatro faaliyetlerine katılan farklı millet ve kültürden gelen birçok insan ve sözlü ve yazılı birçok kaynak tarafından derinleştiriliyor. Brook'un“Boş Alan”kitabında da bahsettiği gibi kutsallık farklı kültürlerin getirdikleriyle birleşip tiyatral performansa tanıklık eden herkese farklılıkların kimseyi kızdırmadığı ve incitmediği farklı bir dünyayı müjdeliyor. Brook'un en az malzemeyle felfesi derinliği sarsıcı olan eserler ortaya koyması ve bu şekilde boşluktan anlam oluşturması 1970'lerden beri Paris'ten bir rüzgar gibi yayılarak dünya tiyatrosunu etkiliyor. Rüzgarın kuvvetinin yüzyıllardır birçok milletin yanyana yaşadığı Anadolu topraklarında da hissedilme ihtiyacıyla birlikte, söz konusu topraklarda belki de hiçbir demokratik yaklaşımın çözemeyeceği düşünülen sorunları sanattan güç alarak çözme isteğiyle birlikte Murathan Mungan'ın“Mahmud ile Yezida”adlı oyunu çokkültürlülük perspektifinden yararlanılarak sahnelenmeye çalışılıyor. Bu bağlamda, söz konusu oyun seyirlik köy oyunu formatından çıkarak çeşitli milletlerden gelen oyuncuların katılımıyla olabildiğince sade bir atmosfer içinde yeniden yorumlanıyor. Böylece, Müslüman bir delikanlıyla Yezidi bir genç kızın etnik ve dini ayrımlardan dolayı hayatlarını kaybederek bedelini ödedikleri trajik aşk hikayeleri daha geniş bir düzleme sıçrayıp, millet, din, dil gibi farklılıklardan dolayı acı çekmiş tüm insanların kaybettiklerine işaret ederek evrenselleşiyor. Bu tezde söz konusu çalışma, sırasıyla, Peter Brook'un çokkültürlülük kavramına odaklanmasından önce yaptığı çalışmaların bir kısmını, bu doğrultuda yaptığı bazı uygulamaları, çokkültürlülük kavramıyla derinden ilgilenmeye başladığı dönemden günümüze kadar reji çalışmalarını yürütüp tiyatro sahnesine aktardığı önemli eserlerde kullandığı dramaturji anlayışını reji kavramı, metin yönetimi, oyuncu seçimi, uzam ve müzik alt başlıkları üzerinden inceleyerek bu anlayışın aynı başlıklar altında, ilgilenen kişiler için kaynak ve alternatif bir bakış açısı oluşturması adına, Mahmud ile Yezida oyununa uygulanmasını içeriyor.ANAHTAR KELİMELER: Peter Brook, çokkültürlülük,“Boş Alan”,“Mahmud ile Yezida”, reji kavramı, metin yönetimi, oyuncu seçimi, uzam, müzik
Özet (Çeviri)
The concept of Interculturalism which has been regarded as a fashionable term by some finds a very powerful meaning for itself. This meaning has been deepened by written and oral sources and by those coming from variant nations and cultures and involve in the theatrical activities that Brook conducts. As discussed in Brook?s“Empty Space”, sacredness combined with the bringing of various cultures heralds a different world in which no one gets hurt or angry because of diversities to those witnessing to the theatrical performance. Brook?s attempts to create astounding works that have philosophical depth, which leads to making sense of emptiness, have influenced the world of theatre since 1970s within a movement spread from Paris. Along with the need for the power of such a movement that is also felt in Anatolia where people used to live together for centuries, Murathan Mungan?s play“Mahmud and Yezida”is tried to be put on stage from the point of view of Interculturalism with the aim of solving social and cultural problems of the area that cannot be thought to be solved even with any democratic approach. In this sense, the play-in-question is freed from the form of rural drama and is interpreted again within a space that is as simple as possible with the contributions of those coming from different ethnic groups. Thus, the tragic love story of a Muslim youg man and a Yezidi young girl who are forced to pay the penalty for it with their lives is catholicized by representing the loss of those who suffer from national, religious and lingual differences in a larger scale. In the light of this awareness, this study consists of a part of Peter Brook?s works before he focused on Interculturalism, his understanding of dramaturgy in terms of such subtitles as the concept of directing, dealing with the text, casting, space and music which he employed in the works he directed on stage since the period in which he became interested in the notion of Interculturalism and the application of his concept of dramaturgy on Mahmud and Yezida in order to serve as an alternative aspect and source for those who are interested in.KEY WORDS: Peter Brook, Interculturalism,“Empty Space”,“Mahmud and Yezida”, concept of directing, dealing with the text, casting, space, music