Female identity in the three lays by Shakespeare: Othello, Romeo and Juliet, and A Midsummer Night's Dream
Shakespeare'in Othello, Romeo ve Juliet ve Bir Yaz Gecesi Rüyası isimli oyunlarında kadın kimliği
- Tez No: 262367
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ARTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tez, Shakespeare'in Othello, Romeo ve Juliet ve Bir Yaz Gecesi Rüyası isimli eserlerinde kadın kimliğinin oluşumunu analiz etmeyi amaçlamaktadır. Kadının tarihi ortamdaki yerini belirledikten sonra, söz konusu oyunlarda Shakespeare'in çağının kadınlığa dair yaygın inanışlarını ne derece yansıttığını ve bu bağlamda kadın karakterlerinin ne derece geleneksel ya da geleneğe aykırı olduğunu incelemeyi hedeflemektedir. Tezin ana gayesi, kadın kimliğinin büyük ölçüde erkek ürünü olduğunu ve Shakespeare'in iki yönlü tutumuyla devrin geleneksel modellerini aynı zamanda hem doğrulayıp hem de tersine çevirdiğini kanıtlamaktır. Tez ayrıca, Shakespeare'in kolayca bu görüşlerin destekçisi olarak değerlendirilemeyeceğine karar vermekle birlikte oyundan, Elizabeth İngilteresinde kadının bağımlı ve yetersiz bir varlık; yani dönemin en genel klişesiyle `The Weaker Vessel' olarak görüldüğü ve bu doğrultuda kadın kimliğinin de erkeğin basit bir uzantısı olarak düşünüldüğü gerçeğini doğrulayan çarpıcı örnekler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the structure of female identity in Shakespeare?s Othello, Romeo and Juliet, and A Midsummer Night?s Dream. After locating woman in the historical context of the Elizabethan period, it aims to explore the extent to which Shakespeare reflects the common beliefs about womanhood in his age and the question as to whether his female characters are conventional or unconventional according to contemporary norms. The main target of the thesis is to prove that female identity is mostly a male construct and that Shakespeare simultaneously subverts and approves the conventional norms in an ambivalent manner. This thesis includes striking examples from the plays which prove the fact that woman was seen as being subordinate and inferior to men, as reflected in the common stereotypical epithet of `the weaker vessel?. However, at the same time, Shakespeare seems to question this assumption and to project an image of femininity which opens it to debate.