Vladimir Nabokov's Lolita: A pardoy of mimesis of the psychologized self reflexive civilizitaion
Lolita: Özdüşümsel bir medeniyetin psikolojize edilmiş bir taklidi
- Tez No: 262368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MARTİN VİALON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmamızda bir edebi eser olarak Lolita'nın okurla kurduğu ilişkiyi ve okurun eser ilekurduğu ilişkinin belli bir işleve sahip olduğunu iddia edeceğiz; eserin bunu yapabilmesiaçısından temel bazı toplumsal varsayımlardan hareketle kurgulandığını; arzunun betimlenişialtında okurun dikkatini antagonistlere/protagonistlere çekerek aslında toplumsalı kuran veokurda protagonistler/antagonistlere dair kanılar üreten mekanizmaları harekete geçirerekokurla oynadığını ve en nihayetinde bu oyunun bir edebi eser olarak Lolita'yı bugün açısındanyeniden değerlendirmeye değer bir edebi eser olarak düşünmemiz gerektiğini iddiaedeceğiz. Lolita'nın okuru Freud'a çağırdığı, okurdan ortalama bir batı entelektüel birikimi veeleştirellik beklediğni; eserin, Freud'u bir toplumsal algı olarak varsayarak oyununukurduğunu; kendi kendisini eleştirebilen ve normlarını bu refleksiflik üzerine kuran ve okuruyanıltarak modern tüketim toplumuna muazzam bir eleştiri getirildiği iddiasına katılacağız Biristisna hali olarak pedofiliyi merkezine alan bu eserin, aslında sıradan bayağılığın kendisinitam da sıradanlaşarak nasıl görünmez kıldığını, bizzat bir tüketim nesnesi olarak Lolitakitabının tüketiliş biçimi üzerinden aktarmaya çalıştığını iddia edeceğiz. Epik tarzınkullanılışının ancak belli kontrastlar kullanılarak mümkün kılındığını ve bunun üzerindenmetinin aslında 50'lili yılların tüketim toplumunun estetik algıları üzerinden kendisini kurarakbizzat bir metinsellik olarak toplumu yapı-sökümüne uğrattığını iddia edeceğiz.
Özet (Çeviri)
In this work we are engaged in a critical discussion with Vladimir Nabokov?s (1899- 1977)Lolita: Confessions of a White Widowed Male which was published first in 1955. It shall beshown that the story and the content of the novel cannot be discussed without taking intoconsideration how the novel interacts with its reader. It should be shown that the novel doesnot suggest any message but establishes a framework for its interpretation and its ownreproduction within changing social contexts. The structure of Lolita as well as its maincomponents constitutes the reader as a `reader? while doing this under specific socialcircumstances. Thus, it shall be shown that Lolita can be understood in dividing the work intodifferent levels of interpretation and show that these speak to each other and thus playing withthe reader since the reader seems initially tried to be bound to the surface of the story. But it isnot just the story on the surface but it is exactly the historical context in which Lolita waswritten, its structure as a narrative and the reproduction of Lolita as levels of interpretation,which speak to each other. Lolita does not have a counsel but all the interpretative andreproductive processes are the message itself. This is why Lolita has a relevance and depthbeyond the interpretations on it; it has the force to let itself to be reproduced and understoodin a certain way. It shall be argued that in all its forms of reproduction (reading, interpreting,criticising, printing, filming) lies the main tension of Nabokov?s parody, and that this parodyis embedded in the circulation process of the work; that the circulation itself is a parody ofmimesis of the self-reflexive civilization within which deviation can just be given anymeaning in psychologising the subject matter.