Türkiye'de, Cumhuriyet Döneminden 2009 yılına kadar olan, eğitim yöneticisi yetiştirme politikaları
The policies of training education administer from foundation period of Turkish Republic to 2009
  1. Tez No: 262390
  2. Yazar: EMRAH ÇELİKKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İçinde bulunduğumuz yüzyılda eğitim yöneticilerinin davranışları, görevleri ve yöneticilerden beklentiler giderek artmaktadır. Okulları başarılı bir biçimde yönetecek eğitsel liderlere ihtiyaç, daha da artmaktadır. Bu sebepten dolayı, bu araştırmada Cumhuriyet Döneminden 2009 yılına kadar olan, eğitim yöneticisi yetiştirme politikaları ele alınıp; okul yöneticilerinin yetiştirilmesine ilişkin Türkiye'deki örneklerin değerlendirilmesi yapılmıştır.Araştırmada yedi alt probleme yanıt aranmıştır. Birinci alt problemde, Anayasalardaki; ikinci alt problemde, kanunlardaki; üçüncü alt problemde, yönerge ve yönetmenliklerdeki; dördüncü alt problemde, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Şuralarındaki; beşinci alt problemde; Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma Planlarındaki; altıncı alt problemde Türkiye Cumhuriyeti Hükümet Programlarındaki eğitim yöneticisi yetiştirmeye yönelik kararlar ile yedinci alt problemde; Türkiye'deki eğitim yöneticilerinin yetiştirilmesi uygulamaları değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonucunda, eğitim yöneticisi yetiştirme politikalarının genellikle; Milli Eğitim Şuralarında şekillendiği; alınan kararların, atama ve yer değiştirme yönetmeliklerine yansıdığı ve belirli bir eğitim yöneticisi yetiştirme politikamızın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our century, training manager?s behaviours ,their duties and expectations from manager are increasing more and more .Need for educational leader who can manage the school successfully is increasing day by day .Because of this,in this research,from the Republic Period to 2009,the policies of educating the training manager have been handled , and evaluation of samples in Turkey relate to training of school manager has been made.In research ,seven sub-problems have been searched for solution.In first sub-problem,in constitutions; In second sub-problem,in laws; In third sub-problem ,in instruction and regulations; In fourth sub-problem ,ın the Turkish Republic National Education Councils;In fifth sub-problem , in the Turkish Republic Development Plan;In sixth sub-problem ,with decisions oriented educating the training manager in the Turkish Republic Government Programme;In seventh sub-problem , applications of being educated the training manager have been evaluated.At the end of the research, ıt has been seen that the policies of educating of the training manager generally shaped in National Education Councils, and decisions that have been taken here reflect the regulations of appointment and displacement and there is no a our certain plan in educating the training manager.