The influence of teaching ?if clauses? with the communicative approach on achievements and attitudes of 11th. grade students' towards English lessons
İletişimsel yaklaşımla ?if clause? konusunun öğretiminin, 11. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersine karşı tutum ve başarısına etkisi
  1. Tez No: 262394
  2. Yazar: GÜLŞAH YURDABAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada iletişimsel yaklaşımla ?if clause? konusunun öğretiminin, 11. sınıf öğrencilerinin İngilizce dersine karşı tutum ve başarısına etkisi araştırılmıştır. 16 ? 17 yaşlarında toplam 26, on birinci sınıf öğrencisi çalışmaya katılmıştır. İletişimsel yaklaşıma uygun, 12 saatlik İngilizce dersi için üç ders planı hazırlanmıştır. Veriler çalışmanın başında ve sonunda uygulanan bir tutum ölçeği ve başarı testi ile toplanmıştır. Sonuçlar, öğrencilerin iletişimsel yaklaşımla ?if clauses? konusunu öğrenmelerine karşı tutumlarında, kontrol ve deney gruplarında herhangi bir değişiklik olmadığını gösterir. Çalışma aynı zamanda, öğrencilerin iletişimsel yaklaşımla ?if clauses? konusunu öğrenmeye karşı başarılarının her iki grupta da arttığını kanıtlamaktadır. Bundan dolayı, İletişimsel Yaklaşım ile ?if clauses? konusunun öğretilmesinin öğrencilerin tutumlarına etki etmediğini, ancak başarılarına etki ettiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
In this study, the influence of teaching ?if clauses? with the Communicative Approach on achievements and attitudes of 11th. Grade students? towards English lessons were investigated. A total of 26, 11th. Grade students aged 16 ? 17 participated in the study. Three lesson plans for 12 hours of English lessons were prepared according to the Communicative Approach. Data were collected by employing an attitude questionnaire and an achievement test which were implemented at the beginning and at the end of the study. The results show that the attitude of the students towards learning ?if clauses? with the Communicative Approach doesn?t change in both a control group and an experimental group at the end of the study. The study also proves that the achievements of the students? towards learning ?If clauses? with the Communicative Approach increased in both groups, but in the expeirmental group it increases more positively. Thus, we can say that teaching ?if clauses? with the Communicative Approach doesn?t influence attitude of the students? towards English, it influences achievement of the students? towards learning English.