İlköğretim okullarında I.kademe sınıf öğretmenlerinin bilgi teknolojilerine yönelik tutumu
Approach of the first degree class teachers at primary schools towards information technologies
  1. Tez No: 262393
  2. Yazar: İBRAHİM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada; 2008?2009 Eğitim ?Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İstanbul ilinde görev yapan ilköğretim 1. kademe sınıf öğretmenlerinin bilgi teknolojilerine yönelik tutumları araştırılmıştır. Araştırma; Giriş, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular ve Yorum ile Sonuç, Tartışma ve Öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır.Çalışmada bilgi teknolojilerinin sınıf öğretmenleri ile ilişkisi olduğu düşünülen beş temel faktör belirlenmiştir. Bunlar; 1.Öğretmenlerin kıdemi ile bilgi teknolojilerine bakış açıları, 2. Öğretmenlerin öğrenim düzeyleri ile bilgi teknolojilerine yatkın olup öğrenmeye açık olma düzeyleri, 3. Öğretmenlerin yaşları, 4. Öğretmenlerin Medeni Durumu 5. Öğretmenlerin cinsiyetleridir.Araştırmanın evrenini İstanbul ili Pendik ilçesinde bulunan ilköğretim kurumlarında 2008?2009 Eğitim ?Öğretim yılında görev yapan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Bu okullarda çalışan farklı branşlardaki 3.486 öğretmenin içerisindeki 1.343 sınıf öğretmeni araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Örneklemi ise Pendik ilçesinden random yöntemi ile seçilen 14 okulda görev yapan öğretmenlerden 290 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde T-testi ve Anova Analizi tekniği kullanılmış ve değişkenler arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this Study the approach to information technologies of the first degree class teachers of Ministiry of Education working during the Education and Instruction year of 2008 -2009 in the city of Istanbul is researched.This research is composed of five basic parts:introduction, related literature,methodology, findings and comment and result, discussion and recommendations.In this Study five basic factors thought to be related to information technologies and class teachers are determined. These are: 1; seniority of the teachers and their point of view on information technologies, 2; education level of teachers and their level of tendency to information technologies and their openness to learning, 3; ages of the teachers, 4; marital status of teachers, 5; gender of the teachers.Primary Class teachers working during the Education and Instruction year of 2008- 2009 in the county of Pendik of the city of Istanbul have made up the area of the study.1343 primary class teachers from 3486 teachers of different branches working in these schools have mede up the area of this Study.And the Illustrations is made up of the randomly selected 290 teaachers working at 14 schools in Pendik.In this Study, Personal Information Form and criterion developed by the researcher is used. For the evaluation of the data, T-Test and the technique of the Anova Analysis are used and the relationship between the variables is tried to be detremined.