Bankacılık sektöründe iç kontrol ve iç denetim Türkiye Azerbaycan uygulaması
In banking sector internal control and internal audit Turkey and Azerbaijan implementation
  1. Tez No: 440960
  2. Yazar: SABIR GULUZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Küreselleşmenin getirdiği en önemli sorunlardan birisi tüm işletmelerin finansal veya finasal olmayan değişimlerden etkilenmeleridir. Bir çok sektörü etkileyen bu değişimlerin tamamı bankacılık sektörü için önemli bir tehdit olmasıdır. Çünkü Bankacılık sektörünün temel paydaşı işletmelerdir. Risk yönetimi her türlü kuruluş ve işletme açısından dikkatle ele alınması gereken bir süreçtir. Riski yüksek olan Bankacılık sektörü için daha hayati öneme sahiptir. Bu nedenle Bankacılıktaki risk yönetimi hem yasal düzenlemeler ile hem de banka iç yönetmelikleri tarafından izlenen bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. İyi bir risk yönetim sürecinin kurgulanması ve denetlenmesi banka iç kontrol, iç denetim ve bağımsız denetim sürecinden ayrı olarak düşünülmesi mümkün değildir. Bankacılıkta risk yönetiminin başarıya ulaşmasında önemli bir unsur olan iç kontrol, iç denetim ve bağımsız denetim sürecinin risk yönetim ilişkisi ve Azerbaycan bankacılık sektörünün gelişmesinde risk yönetim sürecine ilişkin uygulamaların ele alınması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important problems caused by globalization is affect of enterprises from financial and non-financial changes. All these changes affecting many sectors are essential danger for banking sector. Because, the basic shareholder of Banking sector is enterprise Risks management is a process to be intently considered in respect of any organization and enterprise. It assumes more vital importance for Banking sector with high risk. Therefore, risks management in Banking is raised as a process controlled by legal acts, and internal bank instructions. It is impossible to imagine setting perfect risk management process and control over it separate from internal bank audit, internal control and independent control process. Connection of internal audit, internal control and independent control process which is an essential element for risks management success in banking, with risks management and consideration studies with regard to risks management process in banking sector development, Azerbaijan constitute the goal of this issue.