Ovidius'un Heroides eserinde kadın doğası
The nature of the women in Ovidius' Heroides
  1. Tez No: 262451
  2. Yazar: KADRİYE NİLÜFER AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM DÜRÜŞKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Ancient Linguistics and Cultures, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezin amacı, Augustus Döneminin en önemli şairlerinden biri olan Ovidius'un Heroides'indeki mitolojik kadın kahramanların mektuplarından yola çıkarak, KADIN'ın içinde bulunduğu şartlar çerçevesinde değişen duygu durumlarını değerlendirmektir. Araştırma kapsamında öncelikle Ovidius'un yaşam öyküsü, belli başlı eserleri ve Heroides'in genel dokusu anlatıldıktan sonra, eserdeki kadın kahramanların Antikçağ edebiyatında kabul görmüş mitolojik kimlikleri ile Heroides'e yansıyan kimlikleri arasındaki farklılıkları göstermek amacıyla mitolojik yaşam öykülerine yer verilmiştir; ardından, mektupların içeriğine ve kadın kahramanların bu mektupları yazma nedenlerine değinilerek, her birinin mektuplara yansıyan ve öne çıkan karakter özellikleri saptanmaya çalışılmış ve saptadığımız bu özellikler, ayrı bir bölüm halinde ve Heroides'ten seçilen dizeler eşliğinde ayrıntısıyla incelenmiştir. Son bölümün ilk kısmında birbirlerine benzer şartlar altında bulunan kadınların ortak duygulanımları tek tek ele alınırken, ikinci kısımda birbirlerine mektup yazan kadın ve erkek kahramanların karşıtlıkları ortaya konmuştur. Sonuç bölümünde ise, Heroides'in tamamı değerlendirildiğinde, tezimizde öne çıkan genel yargılarımız belirtilmeye ve Ovidius'un kadın ruhu ile ilgili belirgin düşünceleri irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse the variable emotional structure of the WOMAN in Heroides of Ovidius who was one of the most important poets in Augustus period, by searching through the mythological heroines?letters. In the first place, the life story and the main Works of Ovidius were explained in addition to the general structure of Heroides. Afterwards, in order to establish the differences between heroines? accepted identities in Antique Literature and their own features reflected in Heroides, the stories of the women were explained. After that, contents of the letters and the reasons of the women writing them were presented. By this way, prior characteristics of the women, reflecting the letters were examined in details and presented as a separate section with the lines of the poems coming along. While in the first part of the last section, common emotions of the women in resembling situations were studied one by one, in the last part the contradictions between heroes and the heroines who had written the letters were established. In the final section, Ovidius? ideas about the soul of the women were studied considering the whole Heroides and some general ideas about this subject were tried to be established.