John Dewey'in eğitim felsefesi
John Dewey's philosophy of education
- Tez No: 262460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın konusu çağımızı etkileyen en önemli eğitim filozoflarından biri olan John Dewey'dir. Çalışmamızda John Dewey'in felsefe anlayışı, önemli kavramları üzerinden aktarılmış, eğitim üzerine düşünceleri felsefesiyle ilişkilendirilerek sunulmuştur. Türk Eğitim Sistemine yönelik hazırlamış olduğu rapor incelenmiştir. Son olarak Dewey'in Raporu'nun ve eğitim görüşlerinin Türk Eğitim sistemine nasıl bir etkide bulunduğu araştırılmıştır.Araştırmanın bir diğer amacı şu an Türkiye'de uygulanan oluşturmacı eğitim sistemiyle, bu sistemin temellerini atmış olan Dewey'in eğitim üzerine düşünceleri arasındaki ilişkinin ortaya çıkartılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we tried to study about John Dewey, one of the most preminent philosophers of 20th century. We mainly considered his educational and philosophical perspectives, accordingly tried to give outlines of his philosophy of education. We analyzed his report on Turkish Education system and studied the effects of this report and his views on education.Another aim of this study was to reveal the relations between Dewey?s philosophy of education and constructivist philosophy of education which is the foundation of current Turkish education system.