Sinemadan televizyona uyarlamalar; Acı Hayat örneği
Adaptations from cinema to television; Acı Hayat(Bitter Life) example
  1. Tez No: 262484
  2. Yazar: F DİLEK İYİGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde geçmişten günümüze uyarlamalar hakkındaki çalışmalar ortaya konmakta, ikinci bölümde Sinema ve Televizyon ilişkisi ve anlatılarındaki farklılık üzerinde durulmaktadır. Üçüncü bölümdeyse sinemadan televizyona uyarlama örnekleri olarak Acı Hayat ve Ihlamurlar Altında dizileri kaynak eserle ilişkileri ve seyirciyle buluştukları bağlam açısından incelenmiştir.Çalışmamızın objesini 1962 yapımı Metin Erksan'ın Acı Hayat filminden uyarlanarak ekranlara gelen Acı Hayat ve Ihlamurlar Altında dizileri oluşturur.Sinemadan televizyona uyarlamalar alanında bir ilki gerçekleştirecek olan bu çalışmanın ileride türk sineması, televizyonları veya uyarlamalar konusunda yapılacak çalışmalara kaynaklık edeceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is composed of three parts. First is a gaze to adaptation studies in general. Second section focuses on Sinema and TV, their relations and differences in narrativity. Third part is an analysis of the two turkish soap operas broadcast in 2005 at two major private channels in Turkey; Acı Hayat (Bitter Life) and Ihlamurlar Altında (Under the Linden Trees) which are the adaptations of the film Acı Hayat (Bitter Life) directed by Metin Erksan in 1962.This research is probably the first academic study that focuses on TV adaptations of cinema films.