Questioning effects of patient empowerment antecedent by information and communication technologies in breast cancer patients: a case study from Turkey
Meme kanseri hastalarında bilgi teknolojileri ile güçlendirilmiş hasta modelinin etkilerinin sorgulanması: Türkıye?den bir örnek
  1. Tez No: 262488
  2. Yazar: OYA DENİZ BEYAN
  3. Danışmanlar: DR. FATMA UMUT BEŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı Internetten elde edilen bilgi ile güçlenen hastanın sağlık bakım süreçleri ve hasta doktor ilişkisindeki etkilerini araştırmaktır. Güçlendirme süreci üç ayrı aşamda incelenmiştir: bilgiyi aramak ve elde etmek, elde edilen bilgiyi sağlık personeli ile paylaşmak ve tartışmak; karar süreçlerine katılmak. Çalışma kapsamı hastanelerde tedavileri süren meme kanser hastaları olarak belirlendi. Mülakat yöntemi uygulandı. Mülakatlar birisi üniversite hastanesi, diğeri Sağlık Bakanlığına bağlı devlet hastanesi olmak üzere iki ayrı ortamda uygulandı. Örneklem büyüklüğü 20 hasta ve 6 doktordan oluştu. Bu çalışmanın sonunda meme kanseri hastalarının güçlenme düzeylerinin düşük olduğu gözlemlendi. Bunun temel nedeni kanser algısı ve bunun hastalarda yarattığı yüksek düzeyde endişe olarak belirlendi. Orta sınıftan gelen birçok kadın günlük hayatlarında Interneti kullanırken, hastalıkları hakkında bilgi araştırmak ve karar süreçlerine dahil olmak istememekte. Bazı eğitimli orta üst sınıftan gelen kadınlar Interneti bilgi toplamak amacı ile kullanmakta ancak bu bilgileri doktorları ile paylaşmamakta. Elde ettikleri bilgiyi genelde doktorlarının yeterliliğini sınamak için kullanmakta. Birçok hasta bilgi edinme sürecini bir karara varana, genelde güvendikleri bir doktor bulana kadar sürdürmekte. Bazı orta üst gelir gurubu kadınları Interneti yoğun olarak kullansada, karar süreçlerine dahil olmak istememekte, sorumluluğu doktora bırakmakta. Genç nesilin sosyo ekonomik statüsü ne olursa olsun Interneti kullanma ve bilgi ile güçlenmek eğiliminde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine how patient empowerment based on Internet information has impact on health care processes and patient ? physician relationship. The process of empowerment is analyzed in three main steps; searching and obtaining information; sharing and discussing obtained information with providers; and involving decision making process. Study domain covers with breast cancer patients continuing their treatment in hospitals. In-depth interview methodology has been employed. Interviews are conducted in two settings: one is a university hospital; other is a state hospital of Ministry of Health. Sample size was 20 patients and 6 doctors. As result of study we observed that most of the breast cancer patients have low level of empowerment. This is mainly caused by perception of cancer and high level of anxiety of patients. Most of the middle class women even though they use Internet in everyday life, they neither want to search for information on their cancer not they want to involve in decision making.. Some of the educated upper middle class use Internet however they do not share gathered information with their doctors. They mainly use this information to test competency of doctor. Most patients prefer to seek for information until they made a decision, mostly finding a trustable doctor. Even though some of upper middle class, high education women use Internet intensively, they do not involve in decision and leave the responsibility to the doctor. Young generation regardless of their socio economic situation has tendency to use internet and getting empowered.