Tax expenditures in the European Union and Turkey
Avrupa Birliği ve Türkiye?deki vergi harcamaları
  1. Tez No: 262515
  2. Yazar: ZEYNEP COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GAMZE AŞÇIOĞLU ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Maliye, Economics, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliği ve Türkiye'deki vergi teşvik ve korumalarını incelemektedir. Söz konusu teşvik ve koruma yöntemleri çalışmada vergi harcaması olarak ele alınmaktadır. Vergi harcamalarının teorik açıklaması yapıldıktan sonra Avrupa Birliği muktesebatında yer alan vergi ve vergi harcamaları ile ilgili hükümler irdelenip Avrupa Birliği'nin önemli politika alanlarında vergi harcamalarının etki ve kullanım alanları incelenecektir. Avrupa Birliği'ni takiben Türkiye'deki vergi harcamalarının incelenecek ve Türkiye'deki uygulamanın Avrupa Birliği entegrasyonu yönünde değerlendirmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the tax incentives and protection measures in the European Union and Turkey. The definition and classification of these measures in the form of tax expenditures will be stated in this study. EU?s tax provisions in sources of the Acquis Communautaire will be described followed by the practice in the EU?s major policy fields. The legal background and major policy implications of these tax policy measures in the framework of Turkey?s tax laws will be explained followed by an evaluation of to what extent Turkey?s tax expenditures are harmonized to the EU.