Long-term potentiation in teaching vocabulary in foreign language: A case study
Yabancı dil öğretiminde uzun dönem hafıza: Bir uygulama çalışması
  1. Tez No: 262539
  2. Yazar: ZİKRİ BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. FEYZA DOYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez, temel olarak kelime öğretimi ya da öğreniminde karşılaşılan temel güçlüklerin belirlenmesi, kelime öğretiminin nasıl geliştirilebileceği, bu amaçla yapılan çalışmalarla elde edilen bulgular ve kelime öğretimi için önerilen alternatif öğretim tekniklerinin ne kadar etkili olduğu ile ilgili araştırma yapmayı ve sonuçlara ulaşmayı amaçlamaktadır. Ayrıca beyin, belleğe kaydetme ve hatırlama ile ilgili temel özelliklerin anlatılması da amaçlanmaktadır. Yukarıda bahsedilen temel bilgilere dayanarak, dil eğitiminde kelime öğretiminin etkinliğini ve böylece kalitesini artıracak bazı önemli sonuçlar çıkarılması amaçlanmaktadır. İnsan hafızasının çalışma ilkelerine uygun olarak, mevcut kelime öğretim teknik ve etkinlikleri nasıl değiştirebileceğimiz ve bu konuda bilim insanlarının dil öğrenci ve öğretmenlerine neler önerdiği detaylı bir şekilde incelenmektedir. Önerilen teknik ve etkinliklerin geçerliliğini belirlemek amacıyla bir örnek uygulama yapılmış ve sonuçları detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ayrıca kelime öğrenimi konusunda ilgili öğrenciler ve okutmanlarla görüşmeler yapılarak veriler toplanıp değerledirilmiştir. Araştırmanın sonuç bölümünde kelime öğretilmesinde ve dolayısyla dil öğretiminde kalitenin artırılmasını amaçlayan kelime öğretimi için bazı tesbitler ve öneriler gerekçeleriyle birlikte anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis mainly intends to study and reach some conclusions related to major challenges concerning vocabulary teaching or learning, how vocabulary teaching can be improved, findings obtained from the studies in order to reach that purpose and to what extend the suggested alternative vocabulary techniques are effective. It is also aimed to outline the basic insights of the mind, storage, and retrieval from the literature involving linguistics and language teaching. Based on above mentioned background knowledge, it is also intended to derive some significant conclusions to improve the effectiveness and thus the quality of vocabulary teaching in language instruction. In accordance with the principles of the human memory, how we can alter current vocabulary instruction techniques and activities and what scholars offer language teachers and learners are dealt with in detail. So as to validate and prove the efficiency of suggested techniques and activities, a case study is carried out and findings are discussed at large. Additionally, interviews about vocabulary teaching have been carried out with the involved students and instructors and the obtained data has been evaluated. In the final part of the research, some implications and suggestion related to vocabulary teaching are provided along with the underlying rationale behind them aiming to increase the quality of teaching of lexical items and as a result to increase overall quality of language instruction.