Sixth grade students' conceptual and procedural knowledge and word problem solving skills in length, area, and volume measurement
Altıncı sınıf öğrencilerinin uzunluk, alan ve hacim ölçüleri konusundaki kavramsal ve işlemsel bilgileri ve sözel problemleri çözme becerileri
  1. Tez No: 262538
  2. Yazar: GÜLÇİN TAN ŞİŞMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Çalışmanın amacı, 6. sınıf öğrencilerinin uzunluk, alan ve hacim ölçüleri konularındaki kavramsal ve işlemsel bilgilerini ve sözel problem çözme becerilerini araştırmaktır. Çalışmanın verileri, Ankara ilinin dört farklı merkez ilçesinde bulunan devlet ilköğretim okullarında öğrenim gören 445 altıncı sınıf öğrencisinden Kavram Testi, İşlem Testi, Sözel Problem Testi ve Öğrenci anketi yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel ve yordamsal istatistik (Çoklu Varyans Analizi-MANOVA) yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.Bulgular, öğrencilerin testlerde oldukça düşük bir başarı gösterdiğini ortaya koymuştur. En düşük ortalama başarı, Sözel Problem Testinde bulunmuş olup, ardından Kavram Testi ve daha sonra da İşlem Testi gelmektedir. Tüm testlerde uzunluk ölçüleriyle ilgili soruların ortalaması, alan ve hacim ölçülerine göre daha yüksektir. Ayrıca, öğrencilerin hem testlerdeki başarısı arasında hem de ölçüler konusunun alt boyutları (uzunluk, alan ve hacim) arasında anlamlı, güçlü ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın bulgularına göre, öğrencilerin testlerde gösterdikleri genel başarı, önceki matematik dersi genel başarı notlarına göre anlamlı düzeyde farklılaşırken, cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Bunun yanı sıra, öğrencilerin testlerdeki uzunluk, alan ve hacim sorularına verdikleri yazılı cevaplar incelendiğinde bir çok hata türü ile karşılaşılmıştır. Ayrıca, elde edilen bulgular, ölçüler konusunun öğretiminde materyal kullanımının oldukça nadir olduğunu ve öğrenci başarısıyla materyal kullanımı arasında düşük ya da anlamlı olmayan bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate sixth grade students? conceptual and procedural knowledge and word problem solving skills in the domain of length, area, and volume measurement with respect to gender, previous mathematics achievement, and use of materials. Through the Conceptual Knowledge test (CKT), the Procedural Knowledge Test (PKT), and the Word Problems test (WPT) and the Student Questionnaire, the data were collected from 445 sixth grade students attending public schools located in four different main districts of Ankara. Both descriptive and inferential statistics techniques (MANOVA) were used for the data analysis.The results indicated that the students performed relatively poor in each test. The lowest mean scores were observed in the WPT, then CKT, and PKT respectively. The questions involving length measurement had higher mean scores than area and volume measurement questions in all tests. Additionally, the results highlighted a significant relationship not only between the tests but also between the domains of measurement with a strong and positive correlation.According to the findings, whereas the overall performances of students on the tests significantly differed according to previous mathematics achievement level, gender did not affect the students? performance on the tests. Moreover, a wide range of mistakes were found from students? written responses to the length, area, and volume questions in the tests. Besides, the results indicated that use of materials in teaching and learning measurement was quite seldom and either low or non-significant relationship between the use of materials and the students? performance was observed.