Devrin kadın edebiyatına katkısı bakımından Kadınlar Dünyası Dergisi
Kadinlar dünyasi in terms of its contribution to Women Literature in its Period
  1. Tez No: 262595
  2. Yazar: SABANUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÇORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma ?Kadınlar Dünyası?nın edebi kısmı üzerine yapılmış tematik bir incelemedir.Giriş bölümü hariç, üç ayrı bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde ?Kadınlar Dünyası? ve edebiyat ilişkisi üzerinde durulmuştur. ?Kadınlar Dünyası?nda dönemin edebi hayatı üzerine yapılan eleştirilere yer verilmiştir. İkinci bölümünde, dergide yayınlanan şiirler konularına ve nazım biçimlerine göre incelenmiştir. Üçüncü bölümünde ise tefrika roman ve hikayeler, küçük hikayeler, tercüme hikayeler, masallar ve gezi yazıları incelenmesine yer verilmiştir.Yapılan incelemede ?Kadınlar Dünyası?nda yayınlanmış edebi metinler ele alınmıştır ve ele alınan konularda derginin dışına çıkılmamaya özen gösterilmiştir.Sonuç olarak, bu çalışmada ?Kadınlar Dünyası? dergisinde yayınlanmış olan edebi çalışmaların ışığında derginin edebiyatla ilişkisi ve Osmanlı kadınlarının ?Kadınlar Dünyası?nda edebiyat adına neler yaptıkları ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a theme-based investigation regarding the literary part of ?Kadınlar Dünyası?.The first chapter of this three-chapter work, excluding introduction, includes the relation between ?Kadınlar Dünyası? and literature. This chapter includes also the critics about literary life of the period in ?Kadınlar Dünyası?. The second chapter is upon examination of poems published in the magazine acccording to their issues and verse forms. The third chapter includes the examination of the serial romans and stories, the short stories, the stories translated from other languages, the tales and trip posts.Since this study focuses on the literary texts published in ?Kadınlar Dünyası?, the topics investigated center around the magazine.In conclusion, the study aims to present the relation between literaure and ?Kadınlar Dünyası? in the ligths of the literary texts published in the magazine and what the Ottoman women do for literature in ?Kadınlar Dünyası?.