The relationship of categories of work events to affective states and attitudes in the workplace: A test of the affective events theory
İşte yaşanan olay kategorileri ile duygu durumları ve işe yönelik tutumlar arasındaki ilişkiler: Duygusal olaylar kuramının test edilmesi
  1. Tez No: 262596
  2. Yazar: HABİBE TUĞBA EROL KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Weiss ve Cropanzano'nun (1996) ?Duygusal Olaylar Kuramı (AET)? iş yaşamındaki duygulanımların yapısının, nedenlerinin ve sonuçlarının açıklanmasını amaçlayan kuramsal bir çerçeve sunmaktadır. Bu çalışmada, AET modeli kapsamlı bir biçimde test edilerek işyerinde yaşanan olaylar, duygulanımsal kişilik özellikleri, işyerinde deneyimlenen duygulanımsal tepkiler ve durumlar ve çalışanların işe yönelik tutum ve davranışları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. İşte yaşanan olaylar, geliştirilen bir envanter aracılığıyla kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir. Duygulanımın değerlendirilmesinde Memnuniyet, Sakinlik ve Enerji boyutlarından oluşan üç-boyutlu bir yapı kullanılmıştır. Çalışanların işyerindeki duygulanımsal durumlarının yordanmasında duygulanımsal kişilik özellikleri olarak temel benlik- ve dışsal-değerlendirmeler kullanılmıştır. Duygulanımsal kişilik özelliklerinin doğrudan etkilerinin yanı sıra, işte yaşanan olaylar ve duygulanım durumu arasındaki ilişki üzerindeki belirleyici etkileri de incelenmiştir. İşyerinde deneyimlenen duygulanım durumlarının çıktıları olarak iş doyumu, kurumsal aidiyet, kurumsal yurttaşlık davranışları ve işten ayrılma niyeti gibi işe yönelik tutum ve davranışlar incelenmiştir.Çalışmanın bulguları, AET modelinin geçerliliğine yönelik görgül kanıtlar sunmaktadır. İşte yaşanan pozitif ve negatif olayların çalışanların işyerindeki duygulanımsal deneyimlerini anlamlı düzeyde yordadığı ve negatif olayların daha güçlü etkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Temel benlik- ve dışsal-değerlendirmelerin de çalışanların duygulanım durumlarını etkilediği belirlenmiştir. Ancak, bu kişilik özelliklerinin işte yaşanan olaylar ve duygulanım durumu arasındaki ilişki üzerinde her hangi bir etkisi bulunmamıştır. İşyerinde deneyimlenen duygulanımsal tepki ve durumların, çalışanların iş doyumunu, kurumsal aidiyetini ve kurumsal yurttaşlık davranışlarını yordadığı tespit edilmiştir. Duygulanımsal tepkileri etkileyen kritik olayların ortak olarak işlediği konular arasında örgütsel adalet ve amir ve iş arkadaşlarının desteği temaları öne çıkmaktadır. Çalıma bulgularının öne sürdüğü çıkarımlar, kuramsal, yönetimsel uygulamalar ve gelecek araştırmalar açısından ilgili yazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Affective Events Theory (AET) of Weiss and Cropanzano (1996) provides a theoretical basis for explaining the antecedents and consequences of affective states at work. In this study, an extended model based on the AET framework was tested for examining the relationships between work events, affective dispositions, affective states and reactions, and the work attitudes and behaviors of the employees. Work events were assessed comprehensively using an affective work events inventory developed as part of the study. A tripartite affect structure (pleasure, calmness, and energy) was adopted for mapping the affective states of the employees at work. Core self- and external-evaluations constructs were used as the dispositional antecedents of affective experiences. Job satisfaction, organizational commitment, organizational citizenship behaviors (OCB), and turnover intentions were examined as the work attitudes and behaviors.Findings of the study provided evidence for the validity of the AET model. Both positive and negative work events were significantly related to the affective experiences of the employees, negative events having stronger influences. The affective dispositions of core self- and external-evaluations also contributed to the prediction of affective experiences. However, these affective dispositions did not have any moderating influences on the relationship between work events and affective experiences at work. Affective experiences were significantly related with job satisfaction, organizational commitment, and OCB. Exploratory analyses revealed that the major themes intersecting the critical work events and event categories were organizational justice, and coworker or supervisory support. The implications of the study for theory, practice, and future research are discussed.