Evaluation of environmental attitudes of elementary school students
İlköğretim öğrencilerinin çevreye karşı tutumlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 262602
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE TUNCER, PROF. DR. HAMİDE ERTEPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma ilköğretim öğrencilerinin çevreye karşı tutumlarını, çevre problemlerine karşı farkındalık, bireysel sorumluluklara karşı farkındalık, çözümlere karşı genel farkındalık, ulusal çevre problemlerine karşı farkındalık olmak üzere dört değişkene bağlı olarak cinsiyet, sınıf, ebeveynlerin meslekleri ve ebeveynlerin eğitim seviyesine göre araştırılmasını amaçlamaktadır.Veriler, çevre tutum ölçeğinin 2009- 2010 dönemi boyunca uygulanması ile elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemi Bodrum'da 7 devlet okulunda öğrenim görmekte olan 817 öğrenciden oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizi frekans dağılımları, tek yönlü ANOVA, bağımsız örneklem t- testi ve Pearson momentler çarpım korelasyonu ile yapılmıştır. Sonuçlar sınıf düzeyinin, cinsiyet farklılığının, anne ve babanın eğitim seviyesinin öğrencilerin tutumları üzerinde istatistiksel olarak önemli olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öğrencilerin yanıtlarının frekans dağılımı, öğrencilerin genel, ulusal çevre problemleri ve çevreye karşı bireysel sorumluluklarının farkında olduklarını göstermiştir fakat öğrencilerin endüstrileşmenin çevreye etkileri konusunda kararsız kaldığı, bilim ve teknolojinin çevre problemlerine çözüm getirmesi konusundaki rolünün ise farkında olmadıkları saptanmıştır.Diğer önemli bir sonuç ise Bodrum' daki öğrencilerin örneğin deniz kirliliğinin sebepleri gibi bölgesel çevre problemleri hakkında bilinçli olmadıklarını ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak, çevre eğitimi girişimleri ulusal ve küresel konuların yanısıra, yerel koşullara uygun bir şekilde devam etmeli, müfredat, öğrencileri yaşam tarzları ve çevre problemleri arasındaki ilişkiyi kurmaları için yönlendirmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to assess attitudes of primary school students toward envi-ronment by four dimensions; awareness of environmental problems, awareness of individual responsibility general awareness of solutions and awareness of national environmental problems according to gender, grade level, student parents? education level and student parents? occupation.Data was obtained by the application of Environmental Attitude Question-naire (EAQ) during 2009-2010 semesters. The sample of the study is comprised of 817 students from seven public schools in Bodrum.Data were analyzed by using frequency distributions, one-way ANOVA, in-dependent sample t- test, Pearson product-moment correlation (zero order). Findings revealed that, there is a statistically significant effect of grade level, gender, moth-ers? and fathers? education level on students? attitudes. Moreover, frequency distri-butions of the student responses indicated that students were aware of general and national environmental problems and individual responsibilities but they were mostly undecided about the effects of industrialization on the environment. Besides, they were not aware of the role of science and technology for finding solutions for envi-ronmental problems.Another important finding regarding to local circumstances was that, stu-dents living in Bodrum are not aware of the local environmental problems, such as the reasons for sea pollution. It is concluded as a result that, environmental educa-tion attempts shall be proceeded in accordance with the local conditions as well as national and global issues and the curriculum should lead students to make relations between life styles and environmental problems.