Sürdürülebilir çevre eğitimi kapsamında gerçekleştirilen tarım uygulamalı bahçe temelli eğitim modelinin değerlendirilmesi
Evaluation of garden based education models with agricultural aplication wihtin the context of the sustainabe environmental education
- Tez No: 317092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLBİLGE DÖKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, tarım uygulamalı bahçe temelli eğitim modelinin, ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinde, sürdürülebilir bir çevre anlayışına yönelik farkındalık, tutum, davranış ve fen başarılarına olan etkisini incelemektir.Çalışmada kullanılan araştırma yöntemi nitel ve nicel veri toplama yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma yöntemdir. Araştırmanın çalışma grubunu 2009-2010 öğretim yılında Tokat il merkezinde bulunan bir ilköğretim okulunun 7. sınıfında öğrenim gören 18 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama süreci 12 hafta süren bu araştırmada, Gazi Osman Paşa Üniversitesi zirai uygulama alanında, öğrencilerin aktif katılımını içeren sürdürülebilir tarım uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Uygulama sürecine dair öğrenciler ve velileri ile görüşmeler yapılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan ?Sürdürülebilir Çevre Başarı Testi?, ? Çevre Bilinci Ölçeği? araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için SPSS (Statictical Package for Social Sciences Program, Version 18.0) paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel veri analizinde, korelasyon yöntemi ve ilişkili örneklem için t testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, sürdürülebilir tarım uygulamalı bahçe temelli eğitim modelinin, öğrenci başarısı üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca sürdürülebilir çevre anlayışına yönelik tutum, farkındalık ve davranış olgularının gelişimini olumlu yönde etkilediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for investigating the garden based education application with agriculture activities based on sustainable environmental education. The purpose of the research study is to detect the effect of garden based education with sustainable application on secondary school students environmental awereness and academic levels.The research methods in this study is mixed method where quantitive and qualitative data collection methods are used together. The participants of this research included 18 elementary students who were 7th grade in Gazi Osman Paşa Elementary School which is located in the center of Tokat.In the research, ?Sustainable Environmental Academic Test? and ?Environmental Awereness Scale? was used as data collstion tools. SPSS (Statistical Package for Social Sciences Program, Version 18.0) package program and Microsoft Excel electronic table programs were used to analyze the data collected from the research. In the analyzing of statistical data, correlation method and paired samples t-Test were used.According to research findings, it was found out that the application of agricultural activities has a positive effect on student achievement. In addition to this it was found that application has a positive effect to sustainable environmental attitudes, awereness and behavior.