Türkiye'de eğitime farklı bir bakış açısı : Feminist pedagoji
A different perspective to education in Turkey : Feminist pedagogy
- Tez No: 262643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Toplumsal alanlardaki ırk, din, dil ve cins ayrımına yönelik her tür ayrımcı tutum ve politika, doğal olarak o toplumun eğitim kurumlarında da yeniden üretilerek, meşrulaştırılır. Feminist Pedagoji, uzun yıllar süregelen bu meşrulaştırma sürecinde; eğitim sistemlerinde klişeleşmiş eşitsizliklerin tümünün ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır. Bu çalışma; Türkiye Cumhuriyeti eğitim sistemi içerisinde, Feminist Pedagoji uygulamasının yerini, gelişimini, geldiği noktayı ve geleceğini tartışmayı amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak; Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı eğitim programı başta olmak üzere; yerli ve yabancı çeşitli süreli ve süresiz yayınlar, ders kitapları, internet gibi kaynaklar incelenmiş, özelde de İlköğretim 7. sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı, çalışma kitabı, öğretmen kılavuz kitabı ve öğretim programının cinsiyet, din, dil, ırk, engellilik vb. bağlamlarda bakış açısı, Feminist Pedagoji'nin hedefleri doğrultusunda irdelenmiştir. Çalışma neticesinde, Sosyal Bilgiler 7. sınıf eğitim/öğretim programında Feminist Pedagoji'nin ulaşmak istediği hedefler anlamında birçok olumlu adımın atılmış olduğu, ancak buna karşılık halen kat edilmesi gereken çok mesafe bulunduğu tespit edilmiş, buna karşılık Feminist Pedagoji'nin hedefleri bağlamında yapılmakta olan olumlu çalışmaların varlığı da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Social tendencies and practices towards race, religion, language and especially gender inequalities in a society are naturally reproduced and imposed at educational institutions of that society. Feminist Pedagogy aims to dispose of these long lasting and clichéd inequalities. The aim of this thesis is to discuss the place, development, current position and future of Feminist Pedagogy practice in the curriculum of the Turkish Ministry. To reach this aim; the curriculum, local and foreign written and digital sources, school books and especially 7th grade ?Social Sciences? student, teacher?s, workbooks and syllabus are observed and examined in aspects of gender, religion, language, race and disability inequalities and according to Feminist Pedagogy?s main targets. As a result of this thesis; it is observed that 7th grade ?Social Sciences? educational program has many drawbacks and absences in parallel with Feminist Pedagogy?s aims as well as positive improvements, but there is still a positive work in progress.