Gender-based challenges and coping strategies in academia in Turkey
Türkiye'de akademide cinsiyet temelli zorluklar ve başa çıkma stratejileri
  1. Tez No: 552534
  2. Yazar: ECE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma Türkiye'de akademisyenlerin karşılaştıkları cinsiyet temelli bireysel, toplumsal, kurumsal ve yapısal zorlukları incelemektedir. Çalışmanın teorik çerçevesi ideal çalışan kavramının eleştirel olarak ele alınmasına izin veren feminist bakış açısı teorisi tarafından şekillendirilmiştir. Veriler yarı-yapılandırılmış mülakat formu aracılığıyla Ankara'daki üniversitelerde görev yapmakta olan 10 kadın 10 erkek akademisyenden toplanmıştır. Verilerin analizi 4 ana tema ortaya çıkarmıştır. İlk olarak, kadın ve erkek akademisyenler için başarının nasıl kavramsallaştırıldığı ve algılandığı üzerine farklılıklar bulunmuştur. İdeal çalışan stereotipine uyabilmek için kadınların kadınlıklarından taviz vermek zorunda kaldıkları da bulgular arasındadır, kadın ve erkek akademisyenlerin kendi başarılarından bahsetmelerinde de cinsiyet temelli farklılıklar bulunmuştur. İkinci olarak, kadın akademisyenlerin işe alım ve yükseltme süreçlerinde çifte standartlarla karşılaştıkları, bu süreçlerin cinsiyet stereotiplerinden etkilendikleri ve erkek ağlarının varlığının işe alım ve yükseltme süreçlerini etkilediği bulunmuştur. Çalışma aynı zamanda kadın akademisyenlerin cinsiyet temelli mobbing ve cinsel tacize daha çok maruz kaldıklarını bulmuştur. Başa çıkma stratejilerine gelindiğinde ise yine cinsiyete bağlı farklılıklar bulunmuştur. Erkek normları üzerinden tanımlanmış bir sisteme adapte olabilmek ve iş hayat dengesini kurabilmek için kadın akademisyenler kendilerinden daha çok taviz vermek zorunda kalmaktadırlar. Tüm bu bulgular, bireysel, toplumsal, kurumsal ve yapısal boyutlarda tartışılmış ve bu boyutlar arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Bu farklı boyutlar düşünüldüğünde bu çalışma akademide cinsiyet eşitliğinin sağlanması için sistematik ve çok katmanlı bir yaklaşım önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal gender-based individual, social, institutional and structural challenges academics face in their careers in Turkey. The theoretical framework was shaped by feminist standpoint theory which allowed a critical perspective to the traditional conceptualization of ideal worker. The data were collected through semi-structured in-depth interviews from 10 male and 10 female academics working in Ankara, the capital of Turkey. The findings revealed four main themes. Firstly, some differences were found in how male and female academics experience, conceptualize and perceive success. Women were found to be have to make some concessions to look successful and fit in the ideal worker stereotype. There were also gender-based differences self-promotion patterns. Secondly, double standards for male and female academics, gender stereotypes that affect these processes, and male networks were found to influence gender inequalities in hiring and promotion. Thirdly, women experienced work-life conflict more seriously than their male colleagues. In addition, this study revealed that women face sexual harassment and gender-based mobbing more in academia. As to the coping strategies, some gender-based differences were discovered. To fit in a system organized around male norms, women had to make more self-sacrifices and work harder to become successful and reconcile work and life. These findings were discussed as individual, social, institutional and structural level challenges and the relations among these different levels were highlighted. As gender inequality in academia has different and interconnected levels as shown, this study calls for a systematic and multi-level approach to combat gender inequality in academia.