İş sözleşmesinde feshin geçersizliğinin tespiti ve hukuki sonuçları
Determination of the invalid termination and legal conclusiions in employment contract
  1. Tez No: 262663
  2. Yazar: HALE MANAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada, iş güvencesine tabi bir işçinin iş sözleşmesinin geçersiz sebeple feshedilmesi üzerine sahip olduğu hukuki imkanlar incelenmiştir. Buna göre işçi, iş sözleşmesinin feshinde sebep gösterilmediği veya gösterilen sebebin geçersiz olduğu, sözleşmenin feshinin yazılı olarak yapılmadığı, fesih sebebinin açık bir şekilde belirtilmediği, davranışına veya verimine dayalı fesihler bakımından ise savunmasının alınmadığı gerekçeleriyle iş mahkemesinde feshin geçersizliğinin tespiti ve işe iade davası açabilir, işveren ile anlaşmışsa uyuşmazlığı özel hakeme götürebilir. Kanunun bu durumda geçersiz sebeple yapılan feshe bağladığı hukuki sonuçlar şu şekildedir: İşverenin işçiyi işe başlatma zorunluluğu, işverence işçinin işe başlatılmaması halinde tazminat ödenmesi zorunluluğu; sonuncusu ise işe başlatılsın veya başlatılmasın boşta geçen süreye ilişkin hakların ödenmesi zorunluluğudur. Tüm bu kavramlar gerek mahkeme kararlarından örneklerle, gerekse öğretide kabul edilen görüşlerle çalışmamızda açıklanmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the legal remedies to which an employee with job security is entitled to apply in the case where his/her labor contract is terminated due to an invalid reason are examined. Accordingly, an employee may, before the labor court, apply for the determination of termination?s invalidity and file a reemployment lawsuit on account of the fact that no reasons were indicated in the labor contract, the termination wasn?t carried out in written form, the reason of termination wasn?t expressly stated, or his/her defense was not heard if the termination is related to his/her behavior or efficiency, or he/she may bring the dispute to special referee if he/she has come to an agreement with the employer. Legal results which the Law imposes on the invalid termination are as follows: the obligation to reemploy the employee, in cases where the employee isn?t reemployed by the employer the obligation to pay compensation; the payment of the rights concerning the unemployed period whether or not the latter is reemployed. Efforts were taken to explain all these concepts through both examples taken from court decisions and the opinions accepted in the doctrine.