Tapuya kayıtlı olmayan taşınmazların kamulaştırılması
The condemnation of the unregistered real estates
  1. Tez No: 147193
  2. Yazar: MEHMET ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Bugün Ülkemizde hala Medeni Kanun'un öngördüğü tapu siciline kaydedilmemiş pek çok taşınmaz bulunmaktadır. Kamulaştırma Kanunu tapuya kayıtlı taşınmazlar yanında tapuya kayıtlı, olmayan taşınmazların kamulaştırılmasına ilişkin hükümler içermektedir. Bu konuda temel düzenleme ise Kamulaştırma Kanunu 19. maddesidir. Ancak tapuya kayıtlı olmayan taşınmazlara ilişkin kamulaştırma işlemi pek çok kanunun birlikte ele alınarak çözümlenmesi gereken hukukî sorunları içermektedir. Çünkü üzerinde zilyet bulunan kimsenin kamulaştırma bedeline hak kazanabilmesi için, bu taşınmazların özel mülkiyet kurmaya elverişli olmaları ve ayrıca zamanaşımı ya da ihya yolu ile kazanma şartlarını tamamlamaları gerekmektedir. Belirttiğimiz sebeplerle tapuya kayıtlı olmayan taşınmazların kamulaştırılmasında Kamulaştırma Kanunu 19. maddesi yanında, Medeni Kanun'un ve Kadastro Kajıunu'nun ilgili hükümleri de incelenmelidir. Bu çerçevede öncelikle taşınmazın kamu mallarından olmadığının tespit edilmesi gerekmektedir. Kamu mallarından olmadığının tespit edilmesinin ardından taşınmaz üzerindeki zilyetliğin zamanaşımı ya da ihya yolu iî'e mülkiyet hakkına dönüşüp dönüşmediği belirlenmelidir. İşte kamulaştırma davasına bakan mahkemenin, Medeni Kanun ve Kadastro Kanunu'nun ilgili hükümleri uyarınca yapılan bu araştırma sonunda zilyedin mülkiyet hakkının kazandığını tespit etmesiyle kamulaştırma bedeline o kimse hak kazanacaktır. Aksi durumlarda ise taşınmaz idareler arası taşınmaz mal devrine konu olacaktır. Bu durumda zilyet olan kişi kamulaştırma bedeline hak kazanamayacaktır.
Özet (Çeviri)
XII ABSTRACT Still there are a lot of unregistered real estates in our country. Besides the condemnation of registered real estates, the condemnation of these unregistered real estates are also regulated in the Act of Condemnation. The essential regulation for these unregistered real estates is article 19 of the Act of Condemnation. But the condemnation of the unregistered real estates has to be handled regarding to many other Acts. Because the possessor's acquire gaining the right for the price of the condemnation, these real estates must be available for private ownership and also for gaining the real estate by prescription or reclamation. According to the reasons mentioned aboye, the regulation of the Civil Code and Cadastral Code should also be examined. In this frame, the quality of the real estate is defined. Then the conditions of gaining the real estate by prescription or reclamation are examined. According to this the state of ownership is determined. After these are determined, the court would adjudge the possessor to acquire the right for the price of condemnation. On the contrary, in other words, if the conditions of private ownership don't exist, the possessor would not acquire the right. At this situation, the unregistered real estate is subject to a transfer between administrations.