Türk Borçlar Hukukunda ibra
- Tez No: 524911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
İbra sözleşmesi, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile düzenlenmiştir. 818 sayılı kanun döneminde ibra sözleşmesinin esasları, sözleşme özgürlüğü ilkesinden hareketle Yargı kararları ve öğretideki görüşler çerçevesinde belirleniyordu. Fakat ibra sözleşmesinin, sözleşme olup olmadığı, belli bir şekle bağlı olup olmadığı hususunda farklı görüşlerin bulunması bu da ibranın uygulanması bakımından tartışmalara neden oluyordu. Nihayetinde kanun koyucu, 6098 sayılı yasada TBK m. 132 ile ibranın genel esaslarını ve TBK m. 420 ile de işçi alacakları bakımından akdedilecek ibra sözleşmesinin sınırlarını çizerek konuya netlik kazanmıştır. İbra sözleşmenin geçerli bir şekilde kurulması için, tarafların iradelerini karşılıklı ve birbirine uygun olarak açıklamaları gerekmektedir. İbra sözleşmesi şekle bağlı olmayıp, iki taraflı bir hukuki işlem özelliği göstermektedir. Alacaklının borçlu tarafından borcundan kurtarılmasıdır. Bu şekli ile ibra, borcu dar anlamda sona erdirir.
Özet (Çeviri)
Release Agreement is regulated by the Turkish Code of Obligations No. 6098. In the law period 818, the principles of the Release agreement were determined within the framework of judicial decisions and doctrine views, starting from the principle of freedom of contract. However, there were different opinions on whether the contract of jurisdiction was a contract or not, and this was the cause of discussion in the application of the Release. Eventually the legislator, TBK m. 132 and the general principles of the releasing and TBK m. 420, the limits of the concession agreement to be concluded for the workers' receivables. In order for the release agreement to be established in a valid manner, it is necessary for the parties to disclose in a mutually compatible manner. The release agreement is not a formality but a bilateral legal act. The debt is owed by the borrower. The release is the finish of debt in narrow sense.