Yetişkinlerin yaygın din eğitiminde televizyonun yeri ve fonksiyonları (İstanbul örneği) - Sır dizileri ve dini programlar
The place and functions of television in adult informal religious education (The case of İstanbul) - mysterious serials and religious television programs -
- Tez No: 262671
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ KAYADİBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 402
Özet
Televizyon, günümüzde en yoğun olarak kullanılan kitle iletişim araçlarından biridir. Bununla birlikte, eğitim teknolojilerinde meydana gelen son gelişmeler, televizyonun yaygın eğitimdeki önemini de perçinlemiştir. ?Yetişkinlerin Yaygın Din Eğitiminde Televizyonun Yeri ve Fonksiyonları -Sır Dizileri ve Dini Programlar-? isimli çalışmamız, televizyonun yaygın eğitimdeki fonksiyonu ekseninden hareketle, ülkemiz kanallarında 1996 yılından itibaren yayınlanan ve Türk televizyonlarında dini konu, kavram ve figürleri işleyerek geniş izleyici kitlelerine ulaşabilmiş ilk dizi formatındaki programlar olan ?Sır Dizileri? örneği üzerinde yoğunlaşmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde, tezin temelini oluşturan kavramsal çerçeve üzerinde durularak, televizyon sayesinde meydana gelen eğitim faaliyetlerinin ne şekilde yürütüldüğü konusu tartışılmıştır. İkinci bölüm, çalışmada kullanılan yapım, içerik ve algı analizlerinin teknik detaylarını inceleyen metodolojiye ayrılmışken, üçüncü bölümde bu analizlerden elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Tezin son bölümü olan dördüncü bölümde ise elde edilen bulgular, yaygın din eğitimi açısından yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Television is today?s one of the most common used mass communication mediums. Recent improvements in educational technologies have pointed out the importance of television in informal education. This work titled ?The Place and Functions of Television in Adult Informal Education -Mysterious Serials and Religious Television Programs-? focuses on ?Mysterious Serials? which have been broadcasted since 1996 in Turkish television channels and regarded as the first television programs in the serial format which attracted a great span of viewers as giving emphasis on religious subjects, themes and figures.In the first chapter, theoretical framework of this work will be dwelt upon, i.e. the role of television in informal educational activities. Second chapter focuses on the methodology which underlies ?production, content and perception analyses? used throughout this work. Findings of these analyses are presented in the third chapter. In last chapter of this work, namely fourth chapter, these findings will be discussed and evaluated in the terms of religious education.