Türk Hukukunda yasal danışmanlık kurumu
The legal counsel institute in Turkish Law
  1. Tez No: 262678
  2. Yazar: ALPTEKİN BURAK BOYDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tezin konusu Türk Hukukunda yasal danışmanlık kurumudur. Tez, giriş, ve sonuç bölümü dışında dört bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde konunun takdimi ve çalışma metoduna yer verilmiş, daha sonra birinci bölümde; yasal danışmanlığın kavramsal ve yasal olarak yerinden ve diğer vesayet hukuku kurumlarından farkından; ikinci bölümde, yasal danışman tayini için gerekli şartlar, gerekli hallerden, üçüncü bölümde yasal danışmanlığın türlerinden, son bölümde ise yasal danışman tayininde usul, yasal danışmanın sorumluluğu ve yasal danışmanlığın sona ermesinden bahsedilmiştir. Yasal danışmanlık kurumu incelenirken kurumun tarihsel kökeni araştırılmış bunun haricinde her bir temel başlık anlatılırken kendi içindeki ayrımlara yer verilmiş ayrıca konunun daha iyi anlaşılabilmesi için öğretide ki farklı görüşlerden ve Yargıtay kararlarından bol miktarda yararlanılmıştır. Sonuç bölümünde ise vesayet hukuku kurumları içerisinde amaç-araç uygunluğu bakımından en elverişli durumda bulunan yasal danışmanlık kurumunun öncelikle yasal ve akademik çevrede daha sonrada uygulayıcılar bakımından hak ettiği yeri bulması temennisi ve gerekliliği dile getirilmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the legal counsel institute in Turkish Law. The thesis is composed of preamble; four parts and a conclusion. Presentation of the subject and the work plan are in the preamble part. After this, In the first part, the theoretical and the legal place of legal counsel and differences between other guardianship law institute are explained. In the second part need for hired legal counsel; in the third part, the kind of legal counsel are explained; and last part the responsibility of legal counsel and procedure and finishing the legal counsel are explained. While examining the legal counsel institute, its history was searched. Furthermore, while explaining each main chapter, each kind of these chapters were told. Additionally, in order to understand the subject, different ideas in doctrine and high court decisions were used. In the conclusion part, it is stated that despite the legal counsel institute is the most sufficient institute between the guardianship institutes, it hasn?t been cared enough by the legal and academicals area and we hope that the status quo will change.