İki taraflı yatırım anlaşmalarındaki en ziyade müsaadeye mazhar millet kaydına istinaden ICSID'e başvuru imkanı
The possibility of applying to ICSID based on the most favoured nation clause in bilateral investment agreements
  1. Tez No: 262679
  2. Yazar: AYŞE YASEMİN AYDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tezin başlığından da anlaşılacağı üzere, burada ele alınacak olan konu günümüz ekonomik hayatının ayrılmaz parçalarından yabancı yatırımlar açısından son derece önemli ve avantajlı olan ICSID Merkezi'ne, iki taraflı yatırım anlaşmalarındaki en ziyade müsaadeye mazhar millet kaydına istinaden başvurulup başvurulamayacağıdır. Bu tezin bölümlerinde inceleneceği üzere, ICSID tahkimi özellikle icra kabiliyeti açısından sağladığı avantajlar sebebiyle diğer tahkimlerden farklıdır ve yabancı yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilebilir. Ancak bir uyuşmazlığın ICSID Merkezi'ne götürülebilmesi için çeşitli şartların yerine getirilmiş olması gereklidir. Bu şartlardan yerine getirilmesi en zor olanı ise, tarafların somut uyuşmazlığın ICSID Merkezi'ne götürülmesine onay vermesidir. İşte bu tezde ele alınacak olan husus da, söz konusu onayın iki taraflı yatırım anlaşmalarındaki en ziyade müsaadeye mazhar millet kaydına istinaden elde edilip edilemeyeceğidir. Burada dikkati çeken noktaların en ziyade müsaadeye mazhar millet kaydının kapsamı, tarafların iradesi ve ICSID Merkezi'ne başvuru için gerekli olan onayın ne şekillerde verilmiş kabul edileceği olacağı ise şüphesizdir.
Özet (Çeviri)
As the title of this dissertation suggests the issue to be examined here is whether or not it is possible to apply to ICSID, which is highly important and advantageous for foreign investments an inextricable part of economic life today, based on the most favoured nation clause in bilateral investment agreements. As will be analysed in the different sections of this dissertation, ICSID arbitration is different from other forms of arbitration due to the advantages that it provides with respect to the execution of its decisions; it may therefore be preferred by foreign investors. However, several conditions have to be fulfilled in order to apply to ICSID for the settlement of disputes. The condition which is the most difficult to fulfill is the consent of the parties to the settlement of the dispute by ICSID. The issue to be examined here is whether or not the requirement for consent is satisfied by the most favoured nation clause in bilateral investment agreements. The dissertation will therefore focus on the scope of the most favoured nation clause, the intention of the parties and the ways of giving consent to an application to ICSID.