Investigation of in-service EFL teachers' writing assessment literacy
İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten hizmetiçi İngilizce öğretmenlerinin yazma değerlendirme okuryazarlığının incelenmesi
- Tez No: 767922
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU İNAN KARAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
İkinci dil değerlendirme okuryazarlığı son birkaç on yılda çok fazla ilgi görmüştür. İkinci dil yazma öğretmenlerinin iş yüklerinin çoğu, öğrencilerin yazdıklarına not vermekten oluşur. Ancak, öğretmenlerin yazma değerlendirme okuryazarlığını (bilgi, tutum, uygulamalar) inceleyen ve ölçen araştırmalar nispeten nadirdir. Bu bağlamda, bu çalışma, Türkiye'de ilköğretim, ortaokul ve lise düzeylerinde görev yapan Yabancı Dil Olarak İngilizce (EFL) öğretmenlerinin mevcut yazma değerlendirme okuryazarlığı (WAL) düzeylerini, inançlarını, stratejilerini ve uygulamalarını araştırmayı amaçlamıştır. Bu çalışma Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan 100 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Veriler hem nicel (anket) hem de nitel (açık uçlu sorular) araçlar kullanılarak toplanmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Türk hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin çoğunun (%50,0) bir kurs, uygulama veya stajın bir parçası olarak değerlendirme yazma konusunda resmi eğitim aldıklarını ortaya çıkarmıştır. Ancak, örneklemin yaklaşık %20'sinin hiç eğitim almadığı bulgusu, yazma sınıflarında öğrencilerini nasıl değerlendireceklerini bilmeyen önemli sayıda öğretmeni temsil ettiği için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Over the last few decades, second language assessment literacy has drawn much attention. The majority of the second language writing teachers' workloads are made up of grading student writing. However, research examining and measuring teachers' writing assessment literacy (knowledge, attitudes, practices) are relatively rare. In this respect, this study aimed to investigate in-service English as a Foreign Language (EFL) teachers' present writing assessment literacy (WAL) level, beliefs, strategies, and practices working at Turkey's primary, secondary, and high school levels. This study was carried out with 153 teachers working in different cities in Turkey. A mixed-methods research design was employed in the study. The data were collected using both quantitative (questionnaires) and qualitative (open-ended questions) instruments. The findings of this study revealed that most Turkish in-service EFL teachers (50.0%) said they had formal training in writing assessment as part of a course, practicum, or internship. However, the finding that nearly 20% of the sample had received no training is significant because it represents a considerable number of teachers in writing classrooms who are unaware of how to assess their students.