A study of fear of crime in two districts of Ankara
Ankara?nın iki ilçesinde suç korkusu çalışması
  1. Tez No: 262770
  2. Yazar: DİDEM ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN MUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı toplumda suç korkusunu anlamaktır. Literatürde genelde suç sosyolojisi, özelde suç korkusu konusunda yapılan çalışmalar yabancı toplumların, ağırlıklı olarak batı toplumlarının toplumsal dinamikleri içerisinde yürütülmüştür. Bu anlamda toplumumuza özgü değerlendirmelerin yapılmasına yönelik ihtiyacın olduğu açıktır. Bu çalışmadan kişilerin suç korkusunu belirleyen faktörler nelerdir sorusundan hareket edilerek bütünlüklü bir suç korkusu analizi yapmak hedeflenmiştir. Kişilerin suç korkusunu belirleyen pek çok etken olduğu varsayılmaktadır. Bunların arasında sayılabilecek sosyo-ekonomik statü faklılıklarına bu araştırma kapsamında yer verilmiştir. Farklı sosyo-ekonomik statüden insanların suç korkusunu da farklı şekillerde yaşayabilecekleri varsayılmaktadır. Bu amaçla Ankara ilinin Çankaya ve Altındağ ilçelerinde bir alan çalışması gerçekleştirilmiş, toplam 510 kişiye anket uygulaması yapılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre toplumda suç korkusunu en çok belirleyen faktör olarak sosyal ve fiziksel düzensizlikler ortaya çıkmaktadır, ikinci sırayı yaşam alanını temsil eden ve bu araştırmanın örneklem seçimine de kaynaklık eden yaşanılan bölge yer almakta, üçüncü sırada cinsiyet ve son olarak kişilerin dolaylı mağduriyetleri suç korkusunu belirleyen faktör olarak ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın diğer bulguları tezin içerisinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the fear of crime in the society. The studies in the literature, which focus on sociology of crime in general and the fear of crime in particular, were carried out within the social dynamics of other countries, and mostly the western societies. In this sense, it is clear that there is a need to make evaluations that specifically address our society. In this study, it was aimed to achieve a holistic analysis of fear of crime, based on the question ?what are the factors that determine fear of crime in individuals?? It is assumed that there are many factors that determine fear of crime in individuals. Differences in socio-economic status, which can be counted among these factors, are addressed under the scope of this study. It is assumed that people from different socio-economic statuses can also experience fear of crime in different ways. To this end, a field survey was conducted in the districts of Çankaya and Altındağ in the province of Ankara, and a total of 510 individuals were surveyed through a questionnaire.According to the results of the survey, incivilities appear as the most determinant factor of fear of crime in the society, followed by districts, which represent the area of living and which were used as a basis in sample selection for this survey; the third factor that determines fear of crime is gender, and the fifth factor is the indirect victimization. Other findings of the survey are discussed throughout the thesis.