Peter İlich Tchaikovsky'nin yaratıcılığı ve op.35 -Re Majör Keman Konçertosu'nun genel analizi
General analysis of the creativity of Peter İlich Tchaikovsky and op.35 re Major Violin Concerto
- Tez No: 262781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın ana konusu; P.I. Tchaikovsky'nin yaratıcılığını irdelemekle birlikte, yapıtlarının genel olarak incelenmesi ve Op.35 Re Majör Keman Konçertosu'nun genel analizini içermektedir. Birinci bölüm, Rusya'da müziğin gelişimini de alarak başlayan araştırma, Tchaikovsky'nin meslek yaşamı ve çağdaşlarını kapsamaktadır. İkinci Bölümde Tchaikovsky'nin yapıtları stil bakımından incelenmiş, aynı zamanda araştırmanın odak noktasında yer alan Keman Konçertosu'nun genel analizi yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise, bestecinin yapıtlarının dizini, incelenen partisyon, kaynakça, ekler ve diskografi'sinden seçmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this research contains the general analysis of the Works of P. I. Tchaikovsky, explication of his creativity and general analysis of Op. 35 Re Major Violin Concerto. The first part covers Tchaikovsky?s occupational life and his contemporaries as well as the development of music in Russia. Within the second part the style of the Works of Tchaikovsky is analyzed and also Violin Concerto that is the focal point of this research is generally analyzed. The third part contains the index of the composer?s Works, analyzed partition, bibliography, appendix and selection from his discography.