Kültürün aktarılmasında etnografik belgesel
Ethnographic documentary in transposing the culture
  1. Tez No: 262788
  2. Yazar: ÖZLEM KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kültürün Aktarılmasında Etnografik Belgesel, Özlem Karasu: Bu çalışmanın amacı, etnografik belgesel filmin ne olduğunu tanımlamak ve kültür aktarma işlevinin olduğunu açıklamaktır. Öncelikli olarak kültür kavramı ve genel olarak etnografya alanına yönelik olan kültür tanımları ele alınmıştır. Etnografya, etnoloji ve antropoloji kavramlarına da değinilmiştir. Çalışmada sinemanın ve aynı zamanda belgesel filmin başlangıcı ele alınmıştır. Belgesel filmin ne olduğu ve belgesel film türlerine değinilmiştir. Ele aldığı kültürü aktaran bir tür olarak etnografik belgeselin tanımı yapılmıştır. Üç ayrı belgesel film incelenerek bu etnografik belgesel filmlerin ele aldıkları kültürü etnografik anlayışla aktaran bir yapıları olduğu ortaya konulmuştur. Bu çalışmanın önemi ise, bugüne kadar böyle bir araştırmanın yapılmamış olmasıdır. Kültürü aktaran özelliğiyle etnografik belgesel filmin tanımlanması, bu verileri örneklerle somutlaştırıp özgün bir çalışma örneği sunmak hedeflenmiştir. Uluslararası alanda yapılan bağlantılı çalışmalara ülkemiz adına bir katkı sağlamak bu çalışmanın evrensel boyutudur.
Özet (Çeviri)
Ethnographic Documentary in Transposing The Culture, Özlem Karasu: The aim of this study is to describe what ethnographic documentary means and to announce that an ethnographic documentary film transposes the culture. Firstly, ideas about culture especially belong to ethnography are referred and then ethnography, ethnology and anthropology are touched on as related concepts. The birth of the cinema and the beginning of the documentary film are taken in this study. The qualifications and genres of the documentary film are taken and the ethnographic documentary film is considered as a genre that contains transposition the culture as a mission. Three samples of ethnographic films are analysed and brought out the structure of these samples in transposing culture that they mentioned. The importance of this study is that such a study has never been occured in the field yet so presenting an original research sample is the main importance of this study. Furthermore the international dimension of this study is to make a contribution to related international studies in the name of our country.