NATO-AB ittifak ilişkileri bağlamında Türk dış politikası karar alma sürecinin analizi
In context of NATO-EU allience relations Turkish foreign policy decision-making process' analysis
  1. Tez No: 262787
  2. Yazar: MURAT CEMAL GİRGİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Tez kapsamında, ?Yaşanan krizin tipine (açık/saklı) bağlı olarak dış politika karar alma süreci kapsamında etkileşen dış ve iç politik girdilerin dış politika kararı ve karar mekanizması üzerindeki ağırlığı ve etkisi nasıl değişmektedir?? sorusunun cevabı, ?Etkileşimsel Dış Politika Karar Alma Yaklaşımı? olarak adlandırılan kavramsal çerçeve yardımı ile Türk Dış Güvenlik Politikası üzerinden seçilen iki örnek olay yardımıyla verilmeye çalışılmıştır. Dış politika kararını şekillendiren işlemsel süreç platformunun kavramsal zemininin belirlenmesinde, dış ve iç faktörler arasındaki geçişkenlik ile Allison'un ?Kurumsal Karar Alma Yaklaşımı? ve ?Bürokratik Siyaset Yaklaşımı? hareket noktası olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda araştırma metodolojisi olarak tespit edilen ?örnek olay? tekniği kullanılarak hipotezler, Türkiye'nin Batı ile olan güvenlik ve ittifak ilişkileri bağlamında, farklı tipte yaşanan iki kriz üzerinden test edilmiştir. Böylece etkileşen dış ve iç politik girdiler ile politik karar arasındaki bağ ortaya konarak, söz konusu bağın nitelik ve niceliğine ilişkin tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the context of this thesis, I aim to find the influence of foreign and domestic factors on foreign policy decisionmaking process, regarding to the type of crises which is discreet or undiscreet. Research is made on two cases relating to Turkish foreign policy by the help of a unique ?interactional foreign policy decisionmaking process? which is proposed by this thesis. The conceptual platform of the proposed process is based on Allison?s burocratic policy and decisionmaking theories, and also interaction of foreign and domestic factors. So the hypothesises are tested through two crises related to Turkey?s security and alliance relations connected to the West Wing by the help of case study tecnique in the conducted research. As a conclusion the relationship between the interacting foreign and domestic political factors and political decision is made visible, and also by clarifying this relationship a new contribution is presented to the state of research in the field of foreign policy.